Caniggia: Arjantin’in En İyi Saldıran Oyuncusu…

Her zaman Arjantinli futbol taraftarları tarafından Whatsapp gruplarında sorulan bir sorudur. 35 yaşından büyükler için, hemen herkesin en iyi beşini yapan bir  var: Cani’nin İtalya’daki Brezilya’ya karşı hedefi 90’dı.

Claudio Caniggia’nın Arjantinli futbol için ne ifade ettiğini tam olarak anlatan bir an. Hem River Plate hem de Boca Juniors için oynamış olabilirdi, ama hiçbir zaman belirli bir kulübe ait değildi. Daha ziyade, Caniggia ulusal bir idol.

Üç Arjantin FIFA Dünya Kupası (1990, 1994 ve 2002) takımındaydı, Diego Maradona ile ölümcül bir ortaklık kurdu ve uzun altın saçlarının görüntüsü gezegenin en önemli turnuvasının folkloruna kazındı.

51 yaşındayken, hiç olmadığı kadar yalın ve hala aynı ikonik saç kesimi yapan Claudio Caniggia, FIFA.com ile kendi Dünya Kupası anılarını ve Rusya’daki gelecek turnuvasını anlattı.

Başka bir Dünya Kupasının başlangıcına kadar gidecek birkaç gün var. Turnuvaya giden haftalarda nasıl hissedersiniz?
Bu olağanüstü. Başka bir turnuvadan farklı bir duygu. O zamanlar heyecanlandım ama aynı zamanda sakin oldum. Baskının bana ulaşmasına asla izin vermem. Turnuvaya yaklaşırken uyumakta zorluk çeken bazı erkekler var ve onlar gidene kadar. Ya da daha önce hiç yaşamayanlar da var (gülüyor). Kesin başlangıçlar olan ve sonra tekrar oynamayan oyuncular var. Milli takımlar, kulüpleriyle büyük turnuvalarda oynayanlar için bile farklıdır.

Birçoğunuz için, bir çeşit doyumsuz açlığı tetikliyor gibiydi.
O zamanlar, futbolcular daha şatafatlı ve çok daha etkileyiciydi. Bence daha geniş halk, oyuncularla şu andan çok daha fazla özdeşleşti. Ve ben sadece Arjantin’den bahsetmiyorum. Bu nesillerce bir şey. Deneyimlediğimiz durumlar daha ham idi; o zamanlar futbol o kadar organize değildi ki, ama kaosa uyum sağlayabildik. Bir şeyle başa çıkabiliriz. Önemli olan tek şey, sırtımızda duran gömlekler ve milyonlarca insanı temsil ettiğimiz gerçeğiydi.

Turnuvaya turnuva olarak son verdiniz, ancak Italia’nın 90’ında oynanan Arjantin takımı, çoğu zaman şansı olan ortalama bir takım olarak hatırlanıyor. Bunu nasıl reddedersin?
Kimse bizi görmedi. Sadece Brezilya, ilk 45 dakika boyunca 16. turda bir sürü şey bize karşı çıktı. Maradona, Ruggeri ve Burruchaga yaralı turnuvaya geldi. Pumpido bacağını kırdı. Dünya şampiyonları bir sürü sorun yaşadılar! Bazı oyuncular antrenman yapmadı, diğerlerinin geçmesi gereken enjeksiyonlar vardı, başlangıç ​​11’de değişiklikler oldu. Korkunçtu! Başka bir takım bir Dünya Kupasında tüm bunları aşmak zorunda kaldı? Ama tepki vermemiz şaşırtıcıydı ve neredeyse turnuvayı kazandık. Şimdiye kadar yaşadığım sıkıntı karşısında en büyük psikolojik güç ve zafer örneği.

Brezilya’ya karşı hedefiniz Arjantinli taraftarlar için çok ikonik. Bütün bunlarla nasıl bağlantılı?
Bu olağanüstü. Benim için bu mutluluk ve gurur kaynağı. Ayrıca, İtalya’ya karşı yarı finalde çok önemli olduğunu düşünüyorum, ama Brezilya inanılmazdı çünkü ana rakiplerimizin yanı sıra, beş Brezilyalı ve iki Arjantinliyi görebileceğiniz orta sahadaki bir hamle. Muhteşem bir futbol parçasıydı. PlayStation karakterleriymiş gibi. Daha sonra oyunun etrafını saran aurayı ve ilk yarıda ne olduğunu anladığınızda, bu onu bu kadar kalıcı bir an haline getirir.

37 Comments