Cemaat Okulları Kamulaştırılıyor

cccMilli Eğitim Bakanlığı (MEB) binlerce özel okulu kapattı, binlerce öğretmeni açığa aldı. Peki Eylül ayında neler olacak?

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre MEB, cemaat okulları, bu kurumların öğretmenleri, personeli ve öğrencileri ile atacağı adımların yol haritasını belirledi.

Bu kapsamda 892 eğitim kurumu kapatıldı. Bakanlıktan taşra teşkilatına “şüphelendiğiniz okul veya öğrenci yurdu varsa acilen bildirin” talimatı verildi. Kapatılan okullardaki yaklaşık 140 bin öğrencinin ilk etapta devlet okullarına nakledileceği ancak uzun vadede bu okulların arsa ve binalarına el konulmasının planlandığı ifade edildi. Darbe girişiminin ardından MEB’in cemaat okulları karşısındaki uygulamalarına ilişkin yol haritası netleşti. Edinilen bilgiye göre, cemaat okulları ile bağlantılı olduğu belirlenerek savcılıklarca haklarında işlem başlatılan özel öğretim kurumları ve özel öğrenci yurtları için şu yaptırımlar uygulanacak:

Henüz kayyım atanmayan cemaat okul ve yurtlarının kurum açma izinleri iptal edilecek ve bu kurumlar kapatılacak.

Bu kurumların ilgililerinin MEBBİS üzerinde herhangi bir bilgiye erişimine izin verilmemesi sağlanacak. Kapatılan kurumların mühür ve evrakı herhangi bir güvenlik zafiyetine yol açmayacak şekilde tedbirler alınarak milli eğitim müdürlüklerinde muhafaza altına alınacak.

Cumhuriyet savcılıklarınca haklarında işlem başlatılan özel okullar ve yurtlarda görev yapan yönetici, eğitimci, öğretmen, uzman öğretici ve diğer personelin MEBBİS üzerinden tespitleri yapılacak ve çalışma izinleri valiliklerce iptal edilecek. Bu personele başka bir özel öğretim kurumunda çalışma izin onayı düzenlenmeyecek.

7 Comments