Çin’den Trump’a ‘işbirliği’ Çağrısı

Çin’in Washington’daki büyükelçiliği, ABD’nin dün yayımladığı ulusal güvenlik stratejisinin Çin’i ilgilendiren kısımları üzerine bir açıklama yaptı.ABD Başkanı Donald Trump’ın yayımladığı ulusal güvenlik stratejisinin ardından Çin’den açıklama geldi.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Çin’in Washington’daki büyükelçiliği dün yaptığı açıklamada, ABD’nin bir yandan ulusal güvenlik stratejisinde Çin’i ortak olarak görürken, öbür yandan da Çin’i olası düşman olarak kabul ettiğine işaret ederek, bunların birbiriyle çeliştiğini söyledi.

ABD’nin Çin’in gelişimini “anlayışla karşılaması gerektiğine” dikkat çeken Çin’in Washington’daki büyükelçiliği, ABD’nin “sıfır toplamlı oyuna dayalı eski düşünceden uzak durması, Çin ile el ele vererek, çifte kazanca dayalı işbirliğini pekiştirmesi” çağrısı yaptı.

Çin’in ABD büyükelçiliği, “Çin ve ABD işbirliği yaparsa çifte kazanca kavuşabilecekken, birbirlerine direnmeleri halinde ise her iki tarafa zarar geleceğini” öne sürdü.

Büyükelçilik, “ABD’nin Çin ile el ele vererek, insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması için ortak katkı sağlaması” çağrısı yaptı.

38 Comments