Çöpten Çıktı!

Peru’da antik şehir ve kazı alanı ve eski Chimu krallığının başkenti olan Chan Chan’ın girişindeki çöpte mumya bulundu. Bir karton kutunun içinde bulunan mumya kalıntılarının, İnka öncesi döneme ait olduğu belirlendi.

iği
Mumya, içinde bulunduğu iple sarılı karton kutu, çöp arabasının sıkıştırıcısına konmuşken, tesadüfen, meraklı bir çöpçünün gizemli kutunun içine bakmasıyla bulundu. Mumyayı görünce şok olan çöpçü onu ilk başta bir cinayet kurbanı sandı.

iği
Mumya daha sonra, arkeolojik kalıntıların nasıl ve niye arkeolojik alanın dışında bulunduğunun incelenmesi için yerel polis karakoluna götürüldü. Polis, İnka-öncesi mumyanın, Chan Chan’da gömülü olduğu yerden çalınmış olabileceğini düşünüyor. Hırsızın, mumyayı çöpe bırakıp, daha sonra geri dönmeyi planlamış olabileceği düşünülüyor.

 
Mumyanın MS. 1100 yılına tarihlendiği düşünülüyor. Öte yandan, mumyanın incelenmeye götürüldüğü Kültür Müdürlüğü’nden bir sözcü, mumyanın bir Chimu mumyası olmadığını, yine Kolomb öncesi döneme tarihlenen başka bir kültüre ait olduğunu düşündüklerini söyledi. Chan Chan şehri, Kolomb öncesi dönemden Güney Amerika’daki en büyük şehir. Chimu Kralllığı tarafından MS. 850’de kurulan şehir, 1470’te İnkalar tarafından fethine kadar gelişimini sürdürdü.

3 Comments

 • Automated regression testing Reply

  18 January 2021 at 14:53

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/copten-cikti/ […]

 • wigs Reply

  19 January 2021 at 16:23

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/copten-cikti/ […]

 • zortilonrel Reply

  07 March 2021 at 19:23

  My husband and i ended up being absolutely thrilled Chris managed to conclude his homework because of the precious recommendations he got out of your web pages. It’s not at all simplistic to just choose to be giving away facts that many some other people might have been trying to sell. We really figure out we now have the writer to thank because of that. The illustrations you made, the easy website navigation, the relationships you will help instill – it’s got most exceptional, and it’s really facilitating our son in addition to our family feel that the article is awesome, and that is seriously essential. Thank you for all!

Leave a Comment