Devlet Başkanı Yılbaşı Kutlamalarını Yasakladı Onun Yerine Büyükanesinin…

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ülkesinde,yılbaşında alkollü ve müzikli tüm eğlenceleri yasakladı.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi, Asya ülkelerinden karşı uygulanan yasaklar konusundaki yanlış bilgilerin önüne geçmek için resmi kanallarından bu yasağı duyurdu.

Uzmanlar, yasağın önümüzdeki aylarda Kuzey Kore ekonomisini ciddi şekilde etkileyeceğini ve ülke halkının, Mart ayının sonuna doğru, kendilerini çok kötü koşullarda bulamaya başlayacaklarını tahmin ediyor.

Yılbaşı (Noel) genellikle Kuzey Kore’de önemli bir gün olarak algılanmıyor ama , yinede bazı Kuzey Kore vatandaşlarının, Hristiyanlığın uygulandığı, geçmişte inançlarını yaşadıkları günleri özledikleri belirtiliyor.

Kim Jong geçen yılda  resmi olarak  yılbaşını yasaklamıştı. Jong bunun yerine vatandaşlarını,  büyükaanesinin doğum günü olan 24 Aralık 1919’u anmaya yönlendiriyor.Nüfusunun çoğunluğu Hristiyan olan Güney Kore hükümeti daha önceki yıllarca ise boyu 50 metreyi geçen bir yılbaşı çamını süsleyip Kuzey Kore’den görülebilecek şekilde, sınırda bir tepeye dikti. Kim Jong buna engel olmak için derhal harekete geçmiş, ağacın aydınlatılmasının “beklenmeyen sonuçlara” yol açacağını söylemişti.

34 Comments