Diyanet İşleri Başkanı “Kutlu Doğum Haftası FETÖ Projesi” İddiasına Yanıt Verdi

“Kutlu Doğum Haftası FETÖ projesidir” haberlerine dönemin Diyanet İşleri Başkanı Dr. Tayyar Altıkulaç son noktayı koydu.

Türkiye’de 8 yıldan fazla Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış isimlerden biri olan Tayyar sosyal medya hesabından “20 küsur yıl önce başlatılan bu uygulamayı yapanları ilgisiz yerlerle ilişkilendirmek ne kadar doğrudur? Bunu düşünmemiz gerekir.” notunu düşerek o dönemde yaşananları “Zorlukları Aşarken” kitabından alıntılar yaparak anlattı.
İhlas grubuna ait Türkiye Gazetesi’nin manşetten verdiği ve Kutlu Doğum Haftası ile ilgili “FETÖ projesi olduğu” iftrası basında bir çok habere konu oldu.
Diyanet İşleri Başkanı olduğu dönemde Siret Haftası ismiyle Kutlu Doğum Haftası’nın temellerini atan Dr. Tayyar Altıkulaç sosyal medya hesabından sürece dair paylaşımlar yaptı. “Zorlukları Aşarken” isimli kitabından süreci detaylıca anlattığı bölümleri paylaşan Altıkulaç tartışmalara tepki göstererek “Kutlu doğum konusu bir yerlerle ilişkilendirilerek, milletimiz yeni tartışmanın içine çekilmiş bulunuyor. Kutlama haftasının Nisan ayı ile sabitlenmesinin yeni bir uygulama olduğu doğrudur. Bunu nezih bir üslupla eleştirmek de mümkündür. Ama buradan hareketle 20 küsur yıl önce başlatılan bu uygulamayı yapanları ilgisiz yerlerle ilişkilendirmek ne kadar doğrudur? Bunu düşünmemiz gerekir.” dedi.
İLK OLARAK SİRET HAFTASI OLARAK KUTLANDI
Dönemin Diyanet İşleri Başkanı kutlama haftasının Nisan ayı ile sabitlenmesinin yeni bir uygulama olduğunu belirterek İlk olarak 1985 yılında “Siret” haftası olarak kutlanmaya başlandığına dikkat çekiyor ve ekliyor “kutlu doğum konusu bir yerlerle ilişkilendirilerek, milletimiz yeni tartışmanın içine çekilmiş bulunuyor.”

 

 

74 Comments