Dünyanın En Pahalı Elmasları

Müzayede kayıtlarına göre dünyanın nadir ve güzel değerli taşları, son satışlarla elmas için küresel talebin  büyük olduğunu gösteriyor.

Eski elmaslardan yeni keşiflere kadar, aşağıda sunulan taşlar, günümüzde dünyanın en büyüleyici doğal yaratımlarını sergiliyor. Açık artırmayla elde edilen rekor kıran satışların Christie ve Sotheby’lerin herhangi bir göstergesi olması durumunda, aynı zamanda çok aranan bir özellik sergiliyor.

Klasik beyaz elmaslar hala rekor fiyatlarla satılıyor ama son birkaç yılda renkli elmaslar daha gözde hale geldi. Çin, Londra vebir çok yere  seyahat eden  alıcılar, renkliler için talebin arttığını gösteriyor.

Burada Kuyumcular, son dört yıl içinde dudak uçuklatan yüksek fiyatlara satılan  elmasları özetliyor.

Turuncu elmas

Elmas Tipi: Almond, 14.82-carat turuncu elmas

 Fiyatı: 35 milyon ABD doları
Alıcısı: Anonymous
 Mezatçı: Christie’s
Satış Tarihi: Kasım 2013

Graff parlak sarı yüzük

Elmas tipi: 100.1-carat canlı sarı elmas
Fiyatı: 16.3 million  ABD doları
Alıcısı: Anonymous
Muzayedeci: Sotheby’s
Satış tarihi: May 2014

Mavi

Elmas tipi : 13.22-carat,  parlak mavi elmas
Price: 23.8 million  ABD doları
Alıcısı: Harry Winston
Müzayedeci: Christie’s
Satış tarihi: May 2014
Elmas tipi: 24.78-carat pembe elmas
fiyatı: 50million ABD doları
Alıcısı: Laurence Graff
 müzayede: Sotheby’s
satış tarihi: Kasım 2010

 Elmas tipi: Oval-kesim, 118.28-carat, D  kuzursuz beyaz elmas
Fiyat:238.7 million  ABD doları
Alıcısı: Anonymous
Müzayedeci: Sotheby’s Hong Kong
 Satış tarihi: Kasım 2013

Elmas Tipi: Cushion-cut, 34.65-carat pembe elmas
Price:  Fiyatı 39.3 million
Alıcı: Anonymous
 Müzeyedeci: Christie’s
 satış tarihi: Nisan 2013

Elmas Tipi: 28.86-carat kusursuz kesim D renk elmas
 Fiyatı: 6.9million ABD doları
Alıcısı: Anonymous
Müzayedeci: Sotheby’s Hong Kong
 Satış tarihi: April 2013

Elmas tipi: 75.36-carat, D- renk  armut şeklinde elmas
 Fiyat: 11.2million ABD doları
 Alıcısı: Tiffany Chen
 Müzayedeci: Christie’s Hong Kong
Satış tarihi: June 2013

 Elmas Tipi: Oval-kesim  60-carat  pembe elmas

Fiyat: 83 million ABD doları
Alıcısı: Isaac Wolf
 Müzayedeci: Sotheby’s
 Satış tarihi: November 2013

Elmas tasarımcıları elmaslarla ilgili şu bilgileri veriyor: “Daha süslü sarı-elmasların ana nedeni, kesme becerilerinin ve teknolojinin gelişmesi-mermi haline getirilen kaba mallar artık minderlere, parlak ve parlak olmayan kesim oval şeklinde kesiliyor” diye açıklıyor. “WA’daki Kimberley madeni sayesinde biraz daha sert bir malzeme vardı, ama kesme ana oyun değiştiriciydi.”Yeni pazarlama stratejileri, daha fazla üretim artışı, renkli elmaslara olan talepteki istikrarlı artışa katkıda bulundu.

Renkli elmasların daha popüler hale gelmesinin birçok nedeni var. Melbourne ince perakendeci Holloway Diamonds’ın sahibi Garry Holloway, üretimdeki gelişmelere işaret ediyor.

Sydney merkezli KL Diamonds’ın direktörü Kalleh Levonian’a göre bir başka sebep de renkli elmasların tanıtımını arttırdı: “Özellikle son beş-altı yılda çok ilgi görüldü ve perakendeciler renkli elmasların önemini kabul ediyor. ”

Levonian, Argyle madeninin ve onun pembe elmaslarının artan profiline ve ayrıca tedarikçilerin daha fazla kaynak ayırmaya ve renkli elmasların güzelliğini tanıtmaya teşvik ettiğine işaret ediyor. Perakendeciler ve müşterileri için daha ilginç bir ürün yelpazesi olduğunu ekliyor.

“20 yıldan fazla bir süredir sektörde yer aldım ve renkli elmaslar bir niş pazardır,daha ilginçtir; Bu senin sıkıcı beyazın değil ”diyor. “Bir pırlantada aldığınız farklı renkler ve farklı tonlardan, sadece beyaz elmaslar satmaktan farklı.”

Sams Group Australia’nın CEO’su Steve Der Bedrossian’a göre, renkli elmaslara olan talebin artmasının iki temel sebebi var. “Madencilik şirketleri taşlarını tükettiklerini ve madenlerde sadece sekiz ila 10 yıl olduğunu açıkladığından, talep gerçekten arttı. Sonuç olarak, pembe elmaslar için talep çıldırdı ve şimdi sorun, stok yapabilmek.

Ancak yerel talep söz konusu olduğunda Der Bedrossian, “Avustralyalıların çok vatansever olduklarını ve bir şeyin Avustralyalı olduğunu bildiklerinde bunu istediklerini düşünüyorum. Dünyadaki en güzel renkli elmaslar Avustralya’dan geliyor,elimizden geleni yapıyoruz. Herkes sadece Avustralya’dan bir parça almak istiyor ve saklıyor. ”

Tüketici talebi karşılamanın bir nedeni de “celeb kültürünü” çevreleyen tanıtımdır. İsrail merkezli çevrimiçi elmas satıcısı Leibish & Co’nun içerik pazarlama direktörü Benji Margolese, “En popüler ünlüler ve diğer zengin ve ünlü bireyler arasındaki artan pozlama ile, piyasa renkli elmaslar içinçok hızlı bir şekilde büyüyor. Renkli elmaslarla en büyük eğilim sarı,emas nişan yüzükleri. Tüm gelinler istiyor.En yaygın olarak yürürlüğe girmiş yoldan çok uzak değilken farklı olmak ister. Neredeyse sıkıcı, renksiz elmaslardan kaçınmak için fazlasıyla sebep var ama her genç

kız hala parmağında bir elmas yüzük istiyor. Fantezi renkli elmaslar, insanların öğrenmek için aç oldukları kenar haline geldi ve sarı elmaslar, spot ışığın çoğunluğunu elde etmeyi başardı, ”diyor Margolese.

 

1 Comment