Düşürülen Uçak Putin’e Yaradı Halk Desteği Yüzde 90’a Çıktı

puuuRusya’da halk, ABD ve AB’nin ambargosu ve son olarak Türkiye ile bozulan ticari ilişkiler nedeniyle sıkıntı çekse de Rusya Devlet Başkanı Putin’e destek zirveye çıktı.

Rusya’da Levada Merkezi adlı bağımsız bir anket şirketinin araştırmasına göre, Putin’e halk desteği yüzde 85 ile 90 arasında. Amerikan CNN televizyonunun internet sitesindeki habere göre ABD’deki George Washington Üniversitesi’nin Moskova’da yaşayan siyasi analisti Maria Lipman, yaşam standartlarının düşmesinin Putin’e desteği azaltacağını düşünmenin yanlış olduğunu ifade etti.

Lipman, Putin’in halk arasında popülaritesinin giderek artmasının sebebinin Rus hükümetinin medyayı kullanarak, halkı yönlendirmesi olduğunu söyledi.

Levada Merkezi’nden Denis Volkov ise geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’dan Kırım’ı ilhak etmesinin dönüm noktası olduğunu kaydetti. Volkov, “Bunun sonucunda insanlar, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla kaybedilen Rusya’nın büyüklüğünün yeniden doğduğunu hissetti” dedi.

Russia in Global Affairs adlı derginin Genel Yayın Yönetmeni Fyodor Lukyanov da Rus halkının çevresinin düşman güçlerle sarılmış olduğunu hissetmesinin güvenliğin refahtan daha önemli olduğu hissini oluşturduğunu söyledi.

6 Comments