Bill Gates’ten Vergi Yasası Tepkisi: Daha Fazla…

Teknoloji devi Bill Gates, “Hükümet benim pozisyonumdaki kişilerden çok daha fazla vergi ödemesini talep etmeli” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Aralık ayı sonunda imzaladığı 1.5 trilyon dolarlık vergi indirimleri yasanın zenginlere ve şirketlere yarar sağlayacağı gerekçesiyle aralarında Microsoft’un kurucusu Bill Gates’inde bulunduğu çok sayıda kişi tarafından tepki gösterildi.

CNN’e konuşan Bill Gates, kararın orta sınıf ailerle çalışan kesimlerin değil, en zenginlerin yararına, ilerici değil gerici bir vergi yasası olduğunu söyledi.

Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan ve 92 milyar dolarlık bir servete sahip olan Gates, “Herkesten daha fazla vergi ödedim, 10 milyar dolardan fazla vergi ödedim, ama hükümet benim pozisyonumdaki kişilerden önemli ölçüde daha fazla vergi ödemesini talep etmeli” diye konuştu.

Gates, insanların sosyal güvenlik ağının güçlenmesini ve en yüksek vergiyi gelir diliminin en tepesindekilerin ödemesini isterken tam tersine, orta sınıf ve yoksulların alması gereken sosyal yardımların kesilmesiyle sistemin zenginlerin menfaatlerine göre şekillendiğini belirtti.

ABD’de eşitsizlik uçurumunun büyümesine ilişkin ise Gates, şunları söyledi:

“Tüm gelişmiş demokrasiler bu konu üzerinde düşünmeli. Nüfusun 6’da 1’inin içinde yaşadığı koşullar bizim için çok hayal kırıcı olmalı ve hükümet de ‘biz bu insanlar için niye daha iyi iş çıkaramıyoruz’ diye düşünmeli.”

Bill Gates, kişisel servetinin 40 milyar dolarını hayır işleri için bağışladı.

3 Comments