Esad İle Görüşme İçin Komisyon Kurulacak

jjjjjSuriyeli muhalifler, Suudi Arabistan’da süren görüşmelerde Esad rejimi ile müzakere için yüksek komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

 
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki görüşmelerin ardından Suriyeli muhalifler devlet kurumlarının korunması ve güvenlik güçlerinin yeniden yapılandırılmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

Kongreyi yöneten isim olan Abdulaziz el-Sager görüşmenin sonunda muhalif güçlerle hükümet yetkililerinin ocak ayında görüşmeye başlayacağını söyledi.

Muhalifler tüm kesimleri temsil edecek çoğulcu bir yönetim anlayışı çağırısında bulundu.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Riyad görüşmelerinin sonucundan memnuniyet duyduklarını belirti.

Kerry, Suriyeli muhaliflerin Suriye sorununa siyasi çözümün nasıl geliştirileceği konusunda fikir birliğine varmalarından da umutlandıklarını belirtti.
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz de başkent Riyad’da yapılan toplantının ardından Suriyeli muhalifleri Kraliyet Sarayı’nda kabul etti.

Kabulde, ülkesinin Suriye’nin, geçmişte olduğu gibi huzura kavuşması için Suriyelileri tek söz üzerine toplamayı hedeflediğini belirten Kral Selman, “Sizin iyiliğinizi istiyoruz. Ülkenizde güvenlik ve istikrarı sağlamak için sizin söz birliği yapmanızı istiyoruz. Suriye ile ilişkilerimiz tarihidir ve Suriye bizim için çok değerlidir. Suriye’nin ve Suriyeli kardeşlerimizin direnmesi bizim için önemlidir” ifadesini kullandı.

1 Comment