Eski Cep Telefonu Modelleri Geri Döndü

Herkes gittikçe büyüyen mobil pazarından pay kapma yarışında. Hatta eski cep telefonu modelleri bile geri döndü. Retro sıfının başını çeken Finli üretici HMD Global, Nokia 3310’u geri getirdi. Pil ömrü, sürekli kullanımda 22 saat, bekleme modunda 1 ay! Şirket Nokia adı altında geliştirip ürettiği yeni cihazları akıllı telefon piyasasında pazarlayacak.

Telefonda kült oyun ‘yılan’ bile yüklü. HMD, Nokia markası altında toplam üç orta sınıf model oluşturacak. Şirket eski global pazar lideri konumuna geri dönmek istiyor. Nokia’nın muazzam gerilemesinden sonra bu yana pazar büyük bir büyüme gösterdi. Sadece geçen yıl 1,5 milyar akıllı telefon satıldı. İlk sıradaki Kaliforniya merkezli Apple’ı Samsung izledi.

Cep telefonunun öncülerinden Blackberry denenmiş ve test edilmiş olanlara güveniyor: KEYone akıllı telefonunda gerçek bir klavye var. Telefonların geliştirilmesi ve üretilmesi Çinli şirket TCL’nin (Alcatel ile bilinen) elinde olduğundan beri Blackberry’den gelen ilk yeni cihaz. Marka pazarda yeniden ayağa kalmaya çalışacak.

Galaxy Book, aynı zamanda harici bir klavyeyle dizüstü bilgisayar olarak da çalışan bir tablet. Peki ya Galaxy S8? Onun da nisan ayında piyasaya çıkması bekleniyor. Diğer üreteciler pazardaki bu zaman boşluğunu kendi lehine kullanmak istiyorlar.

Huawei’in büyük hevesleri var: Çinli üretici, ikinci sıradaki Samsung’un yerini hedefliyor. Huawei bu yıl iki yeni amiral gemisi modeli sundu. P10 ve P10 Plus yüksek kaliteli üretimiyle ayrılıyor. Kameraları da Leica işbirliğiyle yapıldı. Cep telefonları daha hızlı şarj ve iki günlük pil ömrüne sahip olacak.

Huawei’in akıllı saatleri Classic ve Watch 2, dört gigabayttan fazla veri depoluyor. Google Android Pay üzerinden mobil ödeme yapmak da mümkün. Daha pahalı olan Watch 2 modelinde bulunan bir nano SIM kartla akıllı telefon kullanmadan birini aramak mümkün olabilecek.

Güney Koreli şirket LG, alışılmadık bir boyut olan 18:9 formatıyla yeni bir çığır açıyor. G6 bir ele sığıyor. Ancak yine de büyük ekrana sahip. Şirket amiral gemisi modelinin eski satış başarısına tekrar dönmesine yardımcı olmasını umuyor. LG geçen yılı kayıpla kapattı.

Fuarda en önemli konulardan biri cep telefonu standardı 5G. Endüstri zaten artık süper hızlı veri ağına sahip. Sony’nin yeni amiral gemisi Xperia XZ, halihazırda geleceğin ağlarına uygun tasarlandı. Ancak yeni standart kapsamın hayata geçmesi muhtemelen yıllar alacak.

4 Comments