Facebook Kullanıcı Bilgilerini Nissan Motor’la da Paylaşmış

Facebook  kullanıcılarının, kişisel bilgilerini, Nissan Motor  gibi başka şirketler de paylaştığını kabul etti. Bu açıklama şirket yetkililerinin kullanıcılarının bilgilerine, üçüncü tarafların erişmesini engellediğini, söyledikleri tarihten kısa bir süre sonra geldi.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, kayıtlar, telefon numaraları ve Facebook’da insanlar arasındaki yakınlık derecelerini analiz eden dökümler de dahil olmak üzere, Facebook kullanıcılarının arkadaşları hakkında bilgiler içeridiği belirtiliyor.

Yöneticileri, Facebook kullanıcılarının bilgilerinin, RBC Sermaye Piyasaları ve Nissan Motor Co., reklamverenler ve diğer iş ortakları dahil olmak üzere “az sayıda” şirkete verildiğini itiraf etti.

Facebook, kullanıcılarının kişisel bilgilerini almasının engellenmesinden kısa bir süre sonra, “beyaz listeye eklenmiş” şirketlerin uzantılarını verdi.

Bu şirketler, Facebook  kullanıcılarının datalarına 2015’in sonununa kadar erişim sağlamış. Facebook’un  CEO’su Mark Zuckerberg’in, ABD kongresinde,  Facebook‘un 2.2 milyar kullanıcıya ait kişisel bilgilerinin 2015’ten bu yana üçüncü şahıslara verilmesi konusunda ifade verdi.

Facebook‘un ürün ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Ime Archibong, “Journal’a yaptığı açıklamada, Yapılan anlaşmaya göre şirketlere sadece Facebook kullanıcılarının, arkadaş listesinin verildiğini, fotoğraflarını veya ilgi alanlarını içeren özel bilgilerin paylaşılmadığını söyledi.

ABD medyasında, Facebook‘un,  Donald Trump’ın 2016 seçim kampanyası için 87 milyon kullanıcısının, datalarını, bir veri şirketi olan Cambridge Analytica ile paylaşılmasının anlaşılmasından sonra, Facebook’un yeni zorlu bir süreçle karşı karşıya kalacağı yorumları yapıldı.

Son zamanlarda Facebook, kullanıcı bilgilerini Samsung dahil olmak üzere, yaklaşık 60 cihaz üreticisi ile paylaştığını da açıkladı.

14 Comments