FED Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitti mi?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), bugün yaptığı açıklamada faiz aralığını yüzde 0.5 – 0.75’te tuttuğunu bildirdi. Amerika Merkez Bankası, işgücü piyasasının ılımlı büyümenin olduğu ortamda güçlenmeye devam ettiğini ifade ederken, istihdamdaki artışın “sağlam” olduğunu ve işsizliğin düşük seviyede kaldığını ekledi.merika Merkez Bankası’nın açıklamasında, iş yatırımının “yumuşak” kaldığının altı çizilirken, yakın dönemli risk görünümünün “genel olarak dengeli” olduğu tekrar edildi.

Açıklamaya göre; ABD’de tüketici harcamaları ılımlı bir şekilde artmaya devam etti. Ayrıca; enflasyonun geçtiğimiz çeyreklerde artmasına rağmen hala yüzde 2 hedefinin altında olduğu ve piyasa bazlı enflasyon göstergelerinin düşük seyrettiği ifade edildi. Yüzde 2’lik enflasyon hedefine ise orta vadede ulaşılacağı öngörülürken bu hedefe ulaşılana kadar genişlemeci para politikasının sürdürüleceği kaydedildi. Öte yandan Fed, iskonto oranını da yüzde 1.25 oranında sabit tuttu.

Döviz kurları Fed’in faiz kararına tepki vermedi. Fed’in faiz kararı öncesi 3.7685 seviyesinde olan dolar/TL, karar sonrası 3.7659 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL ise karar öncesi 4.0555 seviyesinden işlem görürken; karar sonrası 4.0535 seviyesinde hareket etti.

Fed’in açıklamaları biraz USD tarafında negatif etki göstermekle beraber, ABD tahvil faizlerinin de açıklama sonrasında geri çekildiğini görmekteyiz. Faize daya duyarlı olan 2 yıllık tahvil getirileri yüzde 1,20 seviyesine doğru geriledi. 10 yıllıkların getirisinin de yüzde 2,45 seviyesine geldiğini görüyoruz. Mart ayına sinyal verilmemesi güvercin olarak algılanmış, ancak bu açıklamanın çok ortada olduğunu da belirtmek gerek.”

4 Comments