Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Hedef 2020 Yılında 1 Milyar Dolar’

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Fildişi Sahili’nde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile birlikte gerçekleştirdikleri heyetler arası görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili’nin Sahra Altı Afrika’da 6. büyük ticaret ortağımız olduğunu vurgulayarak, “Bazı ülkelerin buraları terk ettiği dönemde Türkiye, Fildişi Sahili’ne gelerek bu ülkenin parlak geleceğine olan inancını teyit etti. Bugün burada bulunmamız da Fildişi Sahili’ne olan güvenimizin, itimadımızın bir sembolüdür” dedi.

736294d0-f73e-47bd-a79b-36e1dd3dd451-large

Yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirdiklerini, ekonomik ve ticari iş birliğinin geliştirilmesi, karşılıklı yatırımların artırılmasını konuştuklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Sadece 2015 yılında ikili ticaret hacmimiz yüzde 17,5’lik bir artışla 330 milyon dolardan 390 milyon dolara çıkmış vaziyette. Ülkedeki yatırımlarımız 100 milyon doları bulmuştur. Fildişi Sahili, bizim Sahra Altı Afrika’daki en büyük altıncı ticaret ortağımızdır. Fakat şimdi kendimize yeni bir hedef koymamız gerektiğine inanıyorum. Değerli dostumla dün akşam yemekte de konuştuk, ülkemizi ziyaretinde de bunları konuşmuştuk; ‘2020 yılında 1 milyar dolar’ hedefini biz yakalayabiliriz.

CccgNMBWIAAfFQa

Ekiplerimizin bu hedefe odaklanması lazım. Bugün iş adamlarımız birbirleri ile görüşmeler yapıyor. 150’yi aşkın iş adamıyla buradayız ve bu iş adamlarımızın Fildişi Sahili iş adamlarıyla karşılıklı sektörel bazda görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmeler neticesinde, ama Türkiye’de ama Fildişi Sahili’nde veya üçüncü ülkede birlikte yatırımlara girebilirler, iş birliği yapabilirler. Böylece ‘kazan kazan’ esasına göre de buradan kazançlarını elde ederler.”

CccgM8IWwAAcgMp

11 Comments