“Filistinli Çocuk Mahkümların Hakları İhlal Ediliyor”

İnsan hakları grubu “B’Tselem”, Salı günü açıkladığı bir raporda, IDF ( İsral güvenlik görevlileri) nin Filistinli çocuk mahkümların haklarını ihlal ettiğni, ama bunun örtbas edildiğini açıkladı.

Mahkemeler, gözaltına alınan ve  veya başka bir şekilde İsrail’in adalet sistemiyle karşı karşıya gelen Filistinli çocukların, haklarının korunması için 2011’de ve 2014’te bir çok reform gerçekleştirdi.

Bu  reformlara göre, gözaltı sürelerinin daha kısa tutulması, özel eğitimli savcılar ve yargıçların, çocukların ebeveynlerini, yasal sürece daha iyi entegre etmesini sağlaması gerekiyor.

B’Tselem, reformlara rağmen, yargı sürecinde hak ihlallerinin olduğunu, IDF (İsrail güvenlik güçleri)’nin bu ihlalleri  küresel  tepkilere rağmen, bir çeşit propaganda amaçlı kullandığını belirtti.

Raporda Filistinli çocukların tutuklanmaları şöyle anlatılıyor: “İsrail güvenlik güçleri onları sokakta oynarken ya da gecenin bir yarısı evlerinden kelepçeleyerek alıp götürüyor. Gözlerini bağlayıp sorguya çekiyor, ayrıca bu çocukları  şiddete maruz bırakıyor.”

 

260 Comments