Fransa Camileri Kapatıyor

ffFransa’da son 3 yılda camilerde nefret söylemi yaydıkları gerekçesiyle 40 imamın sınırdışı edildiği belirtildi. Fransa Selefi imamların olduğu camileri kapatabileceği sinyalini de verdi.

 
Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazneuve 2012 yılından bu yana camilerde “nefret söylemi yayan ve radikal İslami hareketlere yakınlığı tespit edilen 40 imamı” sınırdışı ettiklerini açıkladı.

22 imamla ilgili dosya üzerindeki çalışmanın da devam ettiğini belirten Fransız bakan Cazneuve “Fransa nefret söylemi yürüten kimseyi topraklarında barındırmayacak, eğer yabancıysa sınırdışı edecek” dedi.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazneuve, “Dernekler tarafından yönetilen camilerde eğer nefret söylemi yönetime de hakim olmuşsa, gençleri cihada çağıran Selefi imamların olduğu camilerin kapatılmasının da gündeme gelebileceğini” söyledi.

Fransa İçişleri Bakanlığı ayrıca Türkiye, Fas ve Cezayir’den gelen yabancı imamların, Fransız cumhuriyeti değerlerini anlamaması gerekçesiyle ihtiyaç duyulan imamları Fransa’da yetiştirme kararı da aldı.

15 Comments