Galaya Yıldız Yağdı!

rs_560x415-130503162258-1024.met.ls.5313Moda dünyasının Oscarları kabul edilen, tıpkı Oscarlar gibi haftalar öncesinden konuşulmaya başlanan yılın moda olayı Met Gala dün gece New York’da gerçekleşti.

1948 yılından bu yana, her yıl bahar aylarında düzenlenmekte olan ve Amerikan Vogue’un İngiltere doğumlu editörü Anna Wintour tarafından organize edilen gecenin, her sene bir önceki yıldan 10.000 Dolar daha pahalı olan bilet fiyatı ise bu yıl 25.000 Dolar olarak belirlendi. 2013’te dokuz milyon dolar para toplayan gala, New York’taki en özel sosyal etkinliklerden ve en büyük yardım gecelerinden biri olarak da gösterilirken, Moda endüstrisi tarafından da dünyanın en önemli kırmızı halı (moda gösterisi) olarak tanımlanıyor.
Met Gala, merakla beklenen kostüm sergilerinin yanı sıra her sene değişen, birbirinden yaratıcı temaları ile de diğer galalardan çok daha farklı bir yere sahip. Amerika’nın bilinen ilk couture tasarımcısı “Charles James’ e (1906-1978)” adanan gala‘da senenin konsepti: beyaz kravat yada papyon, kuyruklu ceket ve yelek.
Kim bu Charles James diyenler için hemen kısa bir bilgi vermek istiyorum, 1906-1978 yılları arasında yaşayan Charles James, İngiltere’de doğup büyümüş sonrasın da annesinin memleketi Chicago’da şapka tasarlayarak kariyerine başlamış bir moda dâhisi. Kıyafetlerini adeta bir matematik profesörü gibi tasarlayan James için, kalıp ustası olan Balenciaga bile ” O dünyanın tek ve gerçek terzisi” demiştir. Ve Christian Dior’sa onun elbiselerini “şiirsel” olarak tanımlamıştir. James’in moda dünyası dışında çokta fazla tanınmamasının nedeni ise, yaptığı işi yaşamı boyunca bir markaya dönüştürememiş olmasıdır.
Şimdi gelelim, haftalar öncesinden hangi ünlünün hangi tasarımla geceye katılacağı merakının nihayet son bulduğu, moda dünyasını daha uzun süre etkisi altına alacak ve konuşturacak muhteşem geceye ve onun görkemli kırmızı halısına imza atan birbirinden şık ünlü isimlerine. Sarah Jessica Parker’ın Oscar de la Rante, Lupita Nyong’o’ ın Prada, Beyonce’nin Givenchy ve Karolina Kurkova’ nin Marchesa kıyafeti ile Kırmızı Halı’ya damgasını vurduğu gecede bakalım başka kimler neler giyinmiş?

14 Comments