Göçmenlik Karşıtlarına Ders Verdi, Steve Jobs da Suriyeli Göçmen Bir Ailenin Çocuğu

Ünlü sokak ressamı Banksy’nin resimleri Fransa’da Calais’te bulunan mülteci kampında duvarları süsledi.

Sokak ressamı Banksy son günlerde Suriye konusunda çeşitli yerlere çizdiği duvar resimleriyle Suriye trajedisine dikkat çekiyor.

s2

Duvar resminde, dünyanın en önemli şirketlerinden Apple’ın efsanevi patronu Steve Jobs sırtında bir bohça çanta ve elinde Apple’ın ilk ürünü Macintosh bilgisayar ile resmediliyor.

s1

Banksy’nin internet sitesinde yayınlanan söz konusu resmin altındaki açıklama ise tüm göçmenlik karşıtı politikacılara ders verir nitelikte: “ Suriyeli göçmenin çocuğu”

Banksy basına yaptığı yazılı bir açıklamada, Suriyeli mülteciler konusunda şöyle diyor: “Her zaman önyargı ile zengin bir devlete göç eden insanları ekonomiye ek bir yük olarak değerlendirmeye alışmışız. Ancak hatırlamalıyız ki Steve Jobs da Suriyeli bir göçmenin oğlu idi. Apple bugün dünyanın en kârlı firması. Yılda yedi milyardan fazla vergi geliri yaratıyor. Eğer bugün Apple varsa birileri Humuslu bir göçmeni ABD’ye göçmen olarak kabul ettiği için var.”

s3
Sanatçı bu sene başında aldığı bir karar ile de kendisine ait olan tema parkı: Dismaland’ın, Calais’de mülteci kampında yaşayanlar için bir çadır kente dönüştürmüştü.

Bugün halk arasında The Jungle (Vahşi Orman) olarak bilinen kamp halihazırda 3000 mülteciyi barındırıyor.
Bristol doğumlu sanatçı Banksy 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlü olmasına rağmen, gerçek kimliğini gizli tutuyor.

16 Comments