Hangi Ülkede Sevgililer Günü Yasaklandı?

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Yüksek Mahkeme kararıyla kamuya açık yerlerde Sevgililer Günü’nü kutlamak yasaklandı.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da sevgililer günü kutlamaları, “İslam kültürünün” parçası olmadığı gerekçesiyle, halka açık alanlarda yasaklandı.

İslamabad Yüksek Mahkemesi kararına göre devlet kurumlarında ve kamuya açık alanlarda Sevgililer Günü kutlamaları yasaklanacak.

BBC Türkçe’deki habere göre, mahkemenin kararı özel bir imza kapanyasının Sevgililer Günü’nün “İslami öğretilere” aykırı olduğunu savunmasının ardından geldi.

Mahkeme kararında ayrıca Sevgililer Günü’nün medyada teşvik edilmemesi veya hakkında haber yapılmaması hükmü de yer aldı.

Dawn gazetesi, imza kampanyasının düzenleyenlerin, “Sevgililer Günü’nün aşkın yayılması bahanesiyle ahlaksızlık, çıplaklık ve hayasızlığı teşvik ettiğini” savunduğunu yazdı.

Yeni gelen yasak, dükkanları veya restoranları etkilemiyor, ancak bu türde bir yasak İslamabad’da ilk defa uygulanıyor.

Mahkemenin kararı Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin’in Sevgililer Günü’nden “uzak durulması gerektiğini” söylemesi ve bunu Pakistan’ın kültürünün bir parçası olmayan “Batı kültürü” olarak tanımlamasının ardından bir yıl sonra geldi.

Geçen yıl Pakistan’ın kuzey batısında Kohat kenti yetkilileri Sevgililer Günü kartları ve ürünlerinin satışını yasaklamıştı. Peşaver kentinde ise yerel otorite Sevgililer Günü kutlamalarını yasakladı.

Ancak yetkililer daha sonra her iki şehirde de yasaklara uyulmadığını açıkladı.

54 Comments