Hangi Ülkenin Başbakanı Erdoğan İle Putin Arasında Aracılık Yaptığını Açıkladı?

kkkFinlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto, Rus Su-24 jetinin düşürülmesinin ardından Rusya lideri Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında aracılık yaptığını söyledi.

 
Rus Su-24 jetinin 24 Kasım sabahı Suriye sınırında düşürülmesinin ardından yaşanan krizde Türkiye ve Rusya arasındaki en üst düzey görüşme 3 Aralık’ta Sırbistan’da dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilirken, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto’dan aracılık iddiası geldi. Yle Radio 1’e konuşan Niinisto, uçağın düşürülmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında aracılık yaptığını söyledi:

 
“Kendimi barışı sağlayan biri gibi göstermeye çalışmıyorum ama bu boyutlardaki bir ülke (Finlandiya’nın küçük bir ülke olmasından bahsediyor) Batı ve Doğu arasında ilişkiler kurulmasında rol oynuyor. Öyle ki Erdoğan ve Putin’le ayrı ayrı görüşmeler yaptım. Her ikisinin de birbiri için mesajı vardı. Görüyorsunuz, bizim gibi küçük oyuncuların bir amacı var.”

 
Finlandiya’nın Soğuk Savaş esnasına fazla manevra alanı olmadığını belirten Niinisto, buna karşın o dönemde bile uluslararası ilişkilerde aracı olaak aktif bir rol üstlendiklerini vurguladı.

 
Öte yandan Niinisto, Erdoğan ve Putin ile görüşmelerinin nerede gerçekleştirdiğini belirtmedi. Liderler en son 30 Kasım’da Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Dünya İklim Zirvesi’ne katılmıştı, ancak Putin Erdoğan’ın görüşme talebini geri çevirmişti.

 

 

47 Comments