Hawking: İntihar Edebilirim

kkkBir keresinde “Hayvanların ötanazi hakkını tanıyoruz, daha fazla acı çekmelerine izin vermiyoruz. O halde neden insanlar için aynı şeyi uygulamıyoruz?” diyen ALS hastası fizikçi Stephen, bu kez de “Acı çekiyorsam ve dünyaya katacak bir şeyim kalmamışsa, doktor destekli intiharı düşünebilirim” ifadelerini kullandı.

 
BBC’de başlayacak yeni bir program için Dara O’Brian’a konuşan Hawking, birini isteği dışında hayatta tutmaya çalışanın ‘en büyük aşağılama’ olduğunu savunup “Destekli intiharı yalnızca acı çekiyorsam ve etrafımdakilere yük olduğumu hissediyorsam düşünürüm” dedi. Şu anda ise acıdan yana sıkıntısını olmadığını belirten Hawking, “Evrene dair biraz daha fazla şey bulmadan ölürsem lanetlenmişim demektir” diye konuştu.

Diğer taraftan Hawking insanların zaman zaman kendisiyle konuşmaya çekindiği için yalnız hissettiğini itiraf etti. İletişim kurmak için kullandığı bilgisayarında cevap yazmasını beklemeden konuşmayı kestiklerini anlatan Hawking, “Bazen çok utangaç ve yorgun oluyorum. Tanımadığım insanlarla konuşmakta zorlanıyorum” dedi.
Hawking sağlıklı olduğu zamanlara dair en çok neyi özlediği sorusuna ise, “Tekrar yüzebilmek isterdim” yanıtını verdi.

17 Comments