Hindistan Başken Yeni Delhi’ye İkinci Havaalanı Yapıyor

Hindistan başkenti Yeni Delhi’ye ikinci bir uluslararası havalimanını Yapıyor. 2023 Nisan’ında başlayacak operasyonları hedefleyen bir fizibilite çalışması devlet tarafından onaylandı.

Pricewaterhouse Coopers tarafından yapılan bir tekno-ekonomik fizibilite çalışması raporu, yeni havalimanının kuzeydeki Uttar Pradesh eyaletinde ve Delhi Indira Gandhi Uluslararası havaalanından 72 km mesafede yer alacağını belirtiyor. İnşaatın Nisan 2019’da başlaması bekleniyor.

Delhi havalimanı, beş yıl önce% 10’luk bir büyüme ile 57.7 milyon yolcuya ulaştı. Havalimanının kapasitesini 2034 yılına kadar mevcut 70 milyondan 109 milyona çıkarmaya yönelik bir planı olmasına rağmen, , Hindistan’ın hava trafiğindeki güçlü büyümeden dolayı kapasitenin daha erken olabileceğini  belirtiliyor.

Yetkililer , “Delhi havaalanında kapasite kısıtlaması, şehrin yatay genişlemesi ile birlikte yeni bir havalimanı şartı gerektirdi” Diyor

Raporda, Jewar’daki yeni havalimanının artan trafik, özellikle kalabalık Delhi havaalanından 2029/30 civarında yayılan trafiği yakalayabileceğini de belirtiliyor.

Yerel medya da yer alan haber, hükümetin projeyi onayladığını ve havalimanını geliştirmek için bir kamu-özel ortaklık modelini kullanacağını da sözlerine ekledi.

Ana plana göre, projenin dört faza yayılması için157 milyar Rs (2.36 milyar dolar) olduğu tahmin ediliyor.

Kapasite, 2023 ile 2027 arasında 12 milyon yolcudan 2040 ila 2050 arasında 70 milyon yolcuya kadar değişen aşamalarda da eklenecek.

İki pistli bir sistem devreye girdiğinde, saat başı uçak hareketleri başlangıçta 24’ten, 85’e  çıkması bekleniyor.

 

447 Comments