Hyundai Elektrikle Çalışan Ticari Araçlara 17.6 Milyar Euro Ayırdı

Hyundai ticari araç segmentinin elektrifikasyonunu hızlandırmak istiyor. Hem van Porter hem de küçük kamyon Mighty, Hyundai’nin teknolojiyi Kona EV’den adapte etmesi için bir sonraki yıl elektriksel seçeneklere yönelecek.

Hyundai, geçtiğimiz beş yıl içinde yapılacak çalışmalar için 17.6 milyar euroluk bir bütçe ayırdı. Koreli şirket son zamanlarda taşıtlardaki taksitli satışları hızlandırmasıyla gündeme geldi. Bu gelişmeler, tüm ticari araçlar, kamyonetler, ağır kamyonlar ve otobüsler için geçerli olacak.

Business Korea, Hyundai’deki ticari araç geliştirme ve geliştirme direktörü Mike Ziegler‘i bu konuyla ilgili görüşlerini  şöyle aktarıyor: “Hyundai Motor Grubu’nun ticari araç bölümünün en büyük gücü, grubun binek otomobil bölümü ile sinerji yaratmak. Küçük kamyon Porter’dan büyük kamyon Xient’e çevre dostu araçlarımızın yelpazesini genişletmeyi hedefliyoruz. ” dedi. Zeigler,  Porter van ve Mighty kamyonlarına 256 kWh’lik piller yerleştirileceğini belirtiyor. Daha önce Daimler Trucks için çalışan Ziegler, elektrik  araçlarını 250 – 300 kilometre aralığında olacağını  tahmin ediyor.

Dahası, Hyundai 2020 yılına kadar kendi şhirlerarası otobüslerinin elektrik versiyonunu piyasaya sürmek istiyor. 2022 yılına gelindiğinde ise, ağır kamyon Xcient da büyük olasılıkla sıfır emisyonla çalışacak.

31 Comments