İran’dan Yemen’de Ateşkes Çağrısı

ryyyİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani çağrıyı yaparken Yemen’deki krizin sadece ateşkes, rakip gruplar arasında görüşmeler ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla çözülebileceğini açıkladı.

 
İran Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırılarıyla desteklenen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye bağlı güçlerle, Şii Husi isyancılar arasındaki çatışmalarda hemen ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yemen’deki krizin sadece ateşkes, rakip gruplar arasında görüşmeler ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasıyla çözülebileceğini açıkladı.

Suudi Arabistan öncülüğünde gerçekleştirilen ve İran destekli Husi isyancıları hedef alan hava saldırıları Salı günü de başkent Sana ve ülkenin batısındaki İbb kentinde devam etti.

Bu arada Amerikan Savunma Bakanlığı, USS Theodore Roosevelt uçak gemisiyle beraber 10 savaş gemisinin Yemen açıklarına gönderildiğini açıkladı. Pentagon yetkilileri, gemilerin Körfez’deki deniz ulaşım yollarını güvence altına almak için bölgeye sevkedildiğini bildirdi.

Pentagon sözcüsü Steve Warren, Pazartesi günü filo sevkinin Şii isyancılara silah götüren İran gemilerini durdurma amacıyla gönderildiği haberlerini reddetti.

Beşinci Filo sözcüsü Kevin Stephens, İran gemilerinde silah bulunduğu belirtisine rastlanması durumunda Amerikan donanmasının gemiye çıkma talebi gibi bir dizi önleme başvurabileceğini söylemişti.

Beyaz Saray, İran’ın Husi isyancılarına silah ve diğer yardım malzemeleri gönderdiğini gösteren kanıtlar olduğunu bildiriyor

5 Comments

 • HP ProDesk 400 G4 Base Model Microtower PC manuals Reply

  21 January 2021 at 21:44

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/irandan-yemende-ateskes-cagrisi/ […]

 • zortilonrel Reply

  07 February 2021 at 15:26

  You have observed very interesting points! ps nice website .

 • What is DevSecOps Reply

  12 February 2021 at 22:58

  … [Trackback]

  […] There you will find 33195 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/irandan-yemende-ateskes-cagrisi/ […]

 • 꽃계열 개나리 Reply

  17 February 2021 at 01:27

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/irandan-yemende-ateskes-cagrisi/ […]

 • 메이저토토 Reply

  02 March 2021 at 00:22

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/irandan-yemende-ateskes-cagrisi/ […]

Leave a Comment