İsrail Basını: “Türkiye Hamas Yöneticisi Salih El Aruri’yi Sınır Dışı Etti”

mmmmİsrail basını, Türkiye’nin Hamas yöneticilerinden Salih El Aruri‘yi sınır dışı ettiğini duyurdu. Türk yetkililer ise Aruri’nin “kendi isteğiyle” ayrıldığını ve kararı Türkiye’yi zor durumda bırakmamak için aldığını belirtti.

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre, El Aruri’nin Türkiye tarafından ülke dışına çıkarıldığı bilgisini de bizzat İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu verdi. İsrail’in önemli gazetelerinden Haaretz’de yayınlanan habere göre, Netanyahu liderliğini yaptığı Likud Partisi’nin İsrail Meclis grubuna, Türkiye’nin Salih El Aruri’yi sınır dışı ettiği bilgisini verdi.

Türk yetkililer ise Hamas yöneticisi Salih Aruri bir süredir yaşadığı Türkiye’den “kendi isteğiyle” ayrıldığını belirtti. Türk yetkililerin açıklamasına göre Aruri, kararı Türkiye’yi zor durumda bırakmamak için aldı.

Haaretz’in haberine göre, El Aruri’nin Türkiye tarafından sınır dışı edilmesinin “yeterli olmadığını” savunan Netanyahu, “Aruri’nin sınır dışı edilmesi yetmez. Bize, Türkiye üzerinden İsrail’e karşı hiçbir terörist aktivitenin yapılmayacağı konusunda da güvence verilmesi gerekir” dedi.

Netanyahu, El Aruri’nin ülkeden çıkarılmasına rağmen, İstanbul’da hala gayri resmi bir Hamas bürosunun işlemeye devam ettiğini, bu büro aracılığıyla da özellikle Batı Şeria’daki eylemlerin koordine edildiğini vekillerine anlattı.

Netanyahu, Türkiye ile anlaşmanın nihayete ulaşması konusunda hala bazı sıkıntılar olduğunu da söylediği toplantıda, bu sıkıntıları Hamas’ın Türkiye’deki varlığı ve Türkiye’nin istediği Gazze’ye yönelik ambargonun kaldırılması olarak açıkladı. Haaretz’e göre, İsrail Başbakanı “görüşmeler hala devam ediyor. Ama hâlâ tam bir uzlaşma yok” bilgisini de verdi.

Netanyahu, kendi partisinin milletvekillerine Türkiye ile anlaşmada “en önemli sorun Hamas’ın Türkiye’deki varlığı” mesajı verirken, Türkiye de Hamas’ın en önemli liderlerinden Halid Meşal’i ağırladı. Hamas’ın siyasi kolunun liderliğini yapan Meşal, hafta sonunda önce İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi.

55 Comments