İsrail’deki Gökdelenleri Artık Türk Firmaları Yapıyor

issssİsrail’in gazetesi Haaretz’de yayınlanan bir haberde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği belirtildi. Habere göre Türk inşaat şirketleri İsrail’de çok önemli işlere imza atıyor.

Haaretz’in haberine göre, Türk firması  Yılmazlar Tel Aviv’deki büyük katlı projelerin neredeyse yarısını yapıyor. Şirketin İsrail’de 1200 işçisi var. İşçilerin hepsi Türk.

Yılmazlar’ın sahibi Ahmet Arık, şirketin İsrail’deki temsilcisi Nisim Gayus, şu an yaptıkları binanın 35. Katını çıktıklarını,iki  hafta içinde bu bina 40 kata ulaşacağını açıkladı.

Şirket İsrail’de aldığı işleri taşeronlara veriyor. Bunlar arasında Electra, Danya Cebus ve Ashtrom gibi firmalar var. Ahmet Arık İsrail’de iş yapmakla ilgili şunları aktardı, “ Yabancı bir şirket olarak İsrail’de iş yapmanın zorlukları var. Bunlardan en önemlisi vergi. İşçi başına daha her ay 1000 dolar ödüyoruz. Bürokrasi de çok karmaşık.”

Gayus ise Arık’ın fikrine katıldığını söyleyerek : Hükümetin yabancı işçiler üzerinden aldığı vergiyi düşürmesi lazım. Bu otomatik olarak   daiare  fiyatlarına da yansıyacak. diye konuştu. Türk firmaları 1996 yılından bu yana İsrail’de inşaat yapımında önemli rol oynuyor.

3 Comments