Japon İlaç Firması Gribi 24 Saatte İyileştiren İlaç Geliştirdiğini Açıkladı

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Bir Japon ilaç firması büyük bir iddia ortaya attı: Shionogi & Co. adlı firma, grip virüsünü tek bir gün içinde öldürebilecek deneysel bir hapın bulunduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre, bir klinik araştırmada, ilaç firması tarafından yapılan ilacın tek bir dozu, virüsü 24 saatlik bir süre içinde insan vücudundan attı. Wall Street Journal yer alan habere göre, Hem Japon hem de Amerikalı  grip hastaları araştırmalara dahil edildi.

Deneysel ilaç, Tamiflu adlı başka bir antiviral ilaçtan üç kat daha hızlı işe yarıyor denildi.

İlaç, gribe karşı savaşmak için diğer ilaçlardan farklı bir yöntem kullanıyor. Grip virüsü, hücrelerle savaşarak vücuda yayılır. Bir hücre içine girdiğinde, hücrenin savunma mekanizmasına saldırır  ve hücrenin virüs kopyalarını çıkarması için zorlar. Ardından, yeni kopyalanan virüsler hücreden kopar, yakınlardaki diğer hücrelere yayılır ve süreci tekrarlar.

İlaç firmasından yapılan açıklamaya göre, Tamiflu da dahil olmak üzere mevcut ilaçlar, bu virüslü kopyaların hücreden kaçmasını engellemek için çalışıyor. Ancak deneysel ilacın daha hızlı  harekete geçtiği, virüsün ilk etapta hücreleri gasp etmesini engellemeye çalıştığı belirtildi.

Japon ilaç endüstrisi , Mart başında Japonya’da kullanılmak üzere bu ilacın onaylanabileceğini belirtti. İlaç üreticisi, bu yaz ABD’de onay için başvurmayı planlıyor, o zamana kadar ilaç piyasada olamayacak.

Hülya Karahan

istanbulpost.com.tr

 

69 Comments