Joe Biden Yönetime Geçiş Hazırlıklarına Başladı “Kabinede Kadınlar Olacak”

Hülya Karahan: Production Editor

Demokrat aday Joe Biden ABD seçimlerinin ardından başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanıyor.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, bakanlıklar ve personeli için yeni bir yönetim konsepti hazırlayacak. Yeni koronavirüs salgını Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılırken, ekonomik destek önceliklerden biri, bu nedenle odak, ekonomi politikası ekibinde. Çin politikasının temel taşı olan dışişleri ve güvenlikten sorumlu bakanların bir an önce belirlenmesi bekleniyor.

Biden, geçiş ekibi için bir web sitesinin yayınını başlattı. Görevdeki Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump yenilgiyi kabul etmese de, içişleri, savunma, maliye ve adalet gibi önemli bakanların personeline odaklanması bekleniyor. “Şükran Günü tatili (26 Kasım) civarında kabine için isimlerin açıklanacağı tahmin ediliyor …

Clinton ve Obama yönetimleriyle çalışan, insan kaynaklarında görev alan ekibin göreve gelmesi bekleniyor. Biden kabinesinde bir çok bakanlıklar için kadın adayların ismi geçiyor.

Amerika Birleşik Devletleri yeni Başkan Yardımcısı olan Kamala Harris, adını ABD tarihine altın harflerle yazdırdı.

Jameikalı -Hintli bir anne babadan dünyaya gelen eski California başsavcısı 56 yaşındaki, ilk siyahi kadın başkan yarımcısı olan Harris,  birçok kadın için rol model. Harris, Demokrat aday Joe Biden’in zaferini ilan ettikten sonra yaptığı konuşmada, dünya kadınlarına hayallerini gerçekleştirme umudunu kaybetmemeleri çağrısında bulundu.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kamala Harris (@kamalaharris)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yeni koronaya karşı tedbirler bir sonraki yönetim için acil bir mesele olacak. Federal Rezerv Kurulu (FED) direktörü Lael Brainard’ın adı Hazine Bakanı adayı olarak geçiyor.

Dışişleri Bakanlığı için, Obama’nın başkanlığı sırasında güvenlik danışmanı olan eski BM ABD Büyükelçisi Susan Rice’ın güçlü bir aday olduğu yazılıyor.

Eğitim Bakanı: Biden, seçim kampanyasında, bir devlet okulu öğretmenini bu pozisyona getirmeyi taahhüt etmişti, eski Ulusal Eğitim Derneği başkanı ve ilkokul öğretmeni Lily Eskelsen Garcia bu bakanlık için favori olarak kabul ediliyor, ayrıca Amerikan Öğretmenler Federasyonu Başkanı Randi Weingarten’in de adı geçiyor.

Ticaret Bakanı: Biden’ın bu pozisyon için bir Cumhuriyetçiyi düşündüğü belirtiliyor.

Enerji Bakanı: Her ikisi de Obama yönetiminin enerji departmanında lider pozisyonlarda bulunan Ernest Moniz ve Elizabeth Sherwood-Randall, muhtemel rakipler olarak görülüyor, ancak Moniz’in fosil yakıt endüstrisiyle bağları, Biden’ı daha dramatik bir yanıt vermeye zorlayanları kızdırabilir. İklim değişikliğine; Obama dönemi eski Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İleri Araştırma Projesi Ajansı’nın kurucusu olan Temsilci Levin ve Arun Majumdar’nda ismi geçiyor.

Çevre Koruma Ajansı Yöneticisi: Biden’ın, Kaliforniya hava regülatörü ve “yeşil kraliçesi” Mary Nichols, Obama ekibinde bölgesel EPA yöneticisi, Heather McTeer Toney, Ulusal Vahşi Yaşam Federasyonu CEO’su Collin O’Mara, eski Washington Eyalet valisi Christine Gregoire ve iklim politikasını kampanyasının merkezine alan Washington Valisi Jay Inslee’nin adları geçiyor.

Biden’ın geçiş ekibi için, öncelikle halk sağlığı ve ekonomiyi ilgilendiren pozisyonlar için aday seçmeye öncelik vermesi ve listeyi açıklaması beklenmiyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kamala Harris (@kamalaharris)’in paylaştığı bir gönderi ()

Reviewer overview

Joe Biden Yönetime Geçiş Hazırlıklarına Başladı "Kabinede Kadınlar Olacak" - /10

Summary

0 Bad!