Kadın Sahilde 1886 Yılından Kalma İçinde Not Olan Bir Şişe Buldu

Avustralyalı kadın Tonya Illman, uzmanların, 1886’ya kalma olduğunu söylediği bir şişeyi içinde mesajla birlikte buldu.

Perth’li Tonya Illman, Ocak ayında Wedge Island’da  sahilde yürürken, eski bir cam şişe buldu.

Kocası Kym Illman’ın sahip olduğu bir web sitesinde yaptığı açıklamada, “şişeyi aldım  eve götürüp dekoratif amaçla kullanmayı düşündüm.

Illman arabasına döndüğünde, şişeyi oğlunun kız arkadaşı Bree Del Borrello’ya teslim ettiğini söyledi, “Şişenin  kapağı olmadığını fark ettim ve  içeride sigara gibi görünen bir şey vardı. Bunun düzgünce sarılmış, nemli bir not olduğunu fark ettim.” Illman Web sitesi sahibi eşi Kym Illman’a şişeyi ve kağıdı gösterdi. Kağıt kurutulduktan sonra, Google çeviriden baktılar ve  Almanca yazılmış olduğunu fark ettiler.

Çok az bildiği Almancayı ve Google Translate‘i kullanarak Kym Illman, şişeyi gönderen kişinin nerede ve ne zaman bulunduğunu anlamaya çalıştı, ” Yazılan tarihin 12 Haziran olduğunu anladım, ancak yılı çözmek çok zordu. Uzmanlara göstermeye karar verdik, bir hafta sonra cevap geldi. Şişenin ve içindeki notun 1886 yılından kaldığını öğrendik.” Dedi.

Hülya Karahan
hulyacar2001@yahoo.com
istanbulpost.com.tr’nin bu haberi kaynak belirtilip, link verilerek, değişiklik yapılmadan başka mecralarda yayınlanabilir!

1,406 Comments