Kate Spade 2.4 Milyar Dolarlık Şirketi Nasıl Yarattı

Kate Spade, ucuz çantalar üreten önde gelen bir Amerikan markasını, lüks bir vizyona dönüştüren bir moda ikonu olarak biliniyor.

Başlangıçta basit çantalarla bilinen Kate Spade New York etiketiyle, mobilya, bebek hediyeleri ve spor ayakkabılarını içeren geniş bir yaşam tarzı markası haline geldi.

Spade, on yıldan uzun bir süre önce şirketinden uzaklaştı ve Haziran ayında intihar sonucu meydana gelen ölümünden önce yeni bir marka daha geliştirdi.

Markasını Erkek Arkadaşıyla Başlatma

Mademoiselle dergisinde editör olarak işini bıraktıktan kısa bir süre sonra,  Spade, daha sonra evlendiği Andy Spade‘ın yardımıyla şirketini kurdu. Arizona State Üniversitesi’nde gelecekteki eşi ile tanışan Spade, emeklilik sigortasında biriktirdiği 35 bin dolarla, yeni bir şirket kurdu. Çift, bir patates torbası üreticisi tarafından üretilen çuval bezi kullanılarak daha sonra dikilmiş olmak üzere, altı kesenin ilk dizisini tanıttı. 1996’da, Solary, SoHo’da bir mağaza açtı ve 1998’de şirket, yılda 28 milyon dolar gelir elde etti.

The Spades, şirketin yüzde 56’sını,  Neiman Marcus’a 34 milyon dolara sattı. Bu marka, önümüzdeki birkaç yıl içinde Lenox’un ev eşyalarıyla  ortaklıklara girerek, lüks bebek bezi çantaları ve pusetleri satmaya başladı ve markayı ölümsüzleştirerek diğer perakende kategorilerine girdi.

İki özel sermaye şirketi tarafından devralınan Neiman Marcus, Kate Spade markasının geri kalanını satın aldı. Neiman daha sonra, Kate Spade paketini Juicy Couture ve Lucky Brand Jeans’i satın almış olan Liz Claiborne’a 124 milyon dolar karşılığında sattı. 2007 yılında, Spades, o zamana göre yılda 80 milyon dolardan fazla gelir elde eden markayı bıraktı.

Portföyünün çoğunu satan ve 2012 yılında adını Fifth & Pacific’e dönüştüren Liz Claiborne, kendisini Kate Spade & Co. olarak yeniden isimlendirdi. Uzun zamandır sahtecilerin hedefi olan şirket, outlet alışveriş merkezlerinde ve mağaza indirimi raflarında da güçlü bir varlık geliştirdi.

O zamandan beri Goblen adlı bir holding şirketi haline gelen şirketç, 2.4 milyar dolar karşılığında Kate Spade & Co.’yu satın almayı kabul etti.  Bir yıl önce, 2016’da, Spades ve iki ortak sessizce yeni bir şirket olan Frances Valentine’yli, çanta, ayakkabı ve aksesuarları, İnternet üzerinden Bloomingdals ve Nordstrom gibi perakendeciler aracılığıyla satmaya başladı.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

365 Comments