Kıbrıs Zirvesinde Kriz Çıktı

mmmBirleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde dün akşam yapılan Genel Sekreter Ban Ki-moon, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis arasındaki üçlü Kıbrıs zirvesinde takvim tartışması yaşandı.

45 dakika planlanan zirve 1.5 saate uzadı. Toplantıda Akıncı, yıl sonuna kadar çözüm amacıyla takvim belirlenmesini istedi, ancak Rum lider Nikos Anastasiadis şiddetle karşı çıkınca gergin anlar yaşandı

Zirve sonrasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, yanında Türk ve Rum liderlerle ortak basın toplantısı düzenledi. Genel Sekreter, Kıbrıs’ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutladı ve konunun uluslararası boyutu da dahil ihtiyaç duyulacak her konuda destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ban, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik. Zaman çok önemlidir. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Ban, liderlerin kendisinden kişisel katkısını artırmasını istediğini söyledi.

Rum kaynaklar ise 45 dakikalık görüşmenin 1.5 saate uzamasına Akıncı’nın takvim ısrarının neden olduğunu duyurdu. Rum kaynaklar, Ban Ki-moon’un yanında tansiyonun yükseldiğini, Anastasiadis’in takvim belirlenmesi talebini reddetmesi nedeniyle Akıncı’nın sinirlendiğini kaydetti. Ban Ki-moon’un da takvim konusunda Rum lidere karşı çıkmadığı belirtildi. Anastasiadis, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, zirveden çıkan sonuçtan çok memnun olduğunu duyurdu.

 

5 Comments

 • mơ tắm sông đánh đề con gì Reply

  07 January 2021 at 04:40

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/kibris-zirvesinde-kriz-cikti/ […]

 • bandar togel terpercaya Reply

  24 January 2021 at 00:11

  … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/kibris-zirvesinde-kriz-cikti/ […]

 • resource Reply

  04 February 2021 at 12:10

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/kibris-zirvesinde-kriz-cikti/ […]

 • froleprotrem Reply

  07 February 2021 at 06:26

  You could certainly see your skills within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 • legit dumps shop Reply

  26 February 2021 at 16:18

  … [Trackback]

  […] There you will find 12786 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/kibris-zirvesinde-kriz-cikti/ […]

Leave a Comment