Kılıçdaroğlu: “Erdoğana Mektup Göndermiştim”

kılhCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Suriye’ye ilişkin, “Burada Esed’siz bu sürecin olması veya geçiş sürecinde belki Esed ile gidilmesi gibi bir şey olabilir” sözlerini sert bir dille eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “AKP hükümetinin beceriksiz Suriye politikalarının bedelini sadece Türkiye olarak biz değil artık Avrupa ve tüm insanlık da ödüyor. Şimdi de ‘Esad’lı bir çözümün de mümkün olabileceğini ifade etmeye başladılar. Bu noktada sorulması gereken soru şu: Peki dış politikada sizi kim kandırdı?” dedi.

Avrupa turuna çıkan Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

BEDELİNİ İNSANLIK ÖDÜYOR

Erdoğan ve AKP; Ergenekon, Balyoz, odatv, KCK ve benzeri davalarda, ‘Paralel’ adını taktıkları güçler tarafından kandırıldıklarını iddia ediyor. Çözüm sürecinde ise PKK tarafından kandırıldıklarını dile getiriyorlar. Şimdi de Esad’lı bir çözümün de mümkün olabileceğini ifade etmeye başladılar. Bu noktada sorulması gereken soru şu: Peki dış politikada sizi kim kandırdı? Ve bir diğer soru da, örneğin yalnızca Ortadoğu’nun değil dünyanın da önemli ülkelerinden biri olan Mısır’a yönelik politikalarınız da değişir mi? Mısır’da da kandırıldınız mı? Ülkeyi yönetenler bir hata yaptığında bedelini tüm toplum öder, ödüyor. Bu bağlamda AKP hükümetinin beceriksiz Suriye politikalarının bedelini sadece Türkiye olarak biz değil artık Avrupa ve tüm insanlık da ödüyor. Oysa bu kadar can kaybı, milyonlarca insanın mülteci konumuna sürüklenmesinden kaynaklı trajedi, yıllar öncesinden önlenebilirdi. CHP soruna barışçı çözüm bulunmasından yanadır ve bunun için tüm çabasını harcamaya, gereken tüm destekleri vermeye hazırdır. ”

Suriye için Erdoğan’a mektup göndermiştim

“Daha Suriye krizinin başlarında, Ağustos 2012’de, imzamı taşıyan mektubumuzu dönemin Başbakanı Erdoğan’a da göndermiştim. O zaman hükümetin mezhepçi bakışı nedeniyle bu önerimizi dikkate almadılar, reddettiler. Sınırımızda bombalar patlatıldı, yurttaşlarımız katledildi. 2 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan ülke olduk. Ve nihayetinde Ege’nin soğuk sularında boğulan Aylan Kurdi… Bu trajik tablo, Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya insanlık maliyetidir. Bu ikili bugün hiçbir şey olmamış gibi kalkmış ‘Esad’lı çözüm de olabilir’ diyebilmekte.”

8 Comments