Kremlin’den Obama Ve Putin’in “sehpa ” Toplantısı İle İlgili Açklama

sehpaKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve ABD liderlerinin Antalya’daki G20 Zirvesi’nde yaptığı kısa görüşmeden, ikili ilişkiler için bir ‘dönüm noktası’ beklenmesinin gerçek dışı olacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın dün Antalya’da dün sehpa etrafında yaptığı sürpriz görüşmeyi değerlendiren Peskov, “20 dakikalık bir görüşmenin ilişkilerde dönüm noktası yaratmasını beklemek, gerçek dışı olur. İkili ilişkilerimiz eskisi gibi. Görüş ayrılıkları halen var” dedi.

Peskov, “Bu nedenle, 20 dakikada ilişkilerin değiştirilebileceğini düşünmek hatalı olur. Bu tabii ki imkansız. Fakat sohbetleri gerçekten de yapıcı bir karakter taşıdı” ifadelerini kullandı.

Putin ve Obama, G20 programlarında planlanmış bir görüşme olmamasına rağmen, dün bir araya gelmişti. Sadece tercümanların eşlik ettiği görüşme yaklaşık 20 dakika sürmüştü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada görüşmenin yapıcı geçtiği belirtilirken, liderlerin Suriye’de ateşkes ilan edilmesi ve taraflar arasında BM aracılığında müzakereler yürütülmesi gerektiği üzerinde anlaşma sağlandığı kaydedildi. Kremlin’den yapılan açıklamada ise Putin’in iki ülke arasında Suriye konusunda görüş ayrılıklarının devam ettiği vurgulandı.

76 Comments