Mars’ta Su Neden Tükendi? NASA Çok Önemli Bilgiye Ulaştı

Stacy Adams

maerrrsssMars’ta “sıvı halde su bulunduğu” açıklamasıyla bilim dünyasını sarsan NASA, bugün Kızıl Gezegen’le ilgili yeni bulguları paylaştı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesinde (NASA) görevli bilim adamları, bir zamanlar su içerdiğini düşündükleri ılık Mars yüzeyinin güneş fırtınaları ve atmosferindeki gaz kaybı nedeniyle “soğuk ve kurak” bir yere dönüşmüş olabileceğine dair bilgiye ulaştıklarını açıkladı.

NASA’nın “Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi” (MAVEN) adlı misyonu kapsamında bir yıldır gezegenin yörüngesinde bulunan insansız uzay aracından elde edilen bulgular bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

Bilim adamları, bulgular çerçevesinde, Kızıl Gezegen’in atmosferinin güneş fırtınaları sırasında ciddi oranda aşındığını ve gaz kaybettiğini bildirdi.

Kurumun uzay aracı sayesinde ulaşılan bilgilere göre, Mars atmosferindeki gaz, güneş fırtınaları nedeniyle saniyede 100 gram azalıyor ve uzun zaman içinde bu oran giderek büyüdüğü için ciddi miktarlara ulaşıyor.

MAVEN araştırmacıları, milyarlarca yıl önce Güneş, daha genç ve aktifken Mars atmosferindeki gaz kaybının çok daha fazla olduğunu düşündüklerini belirtti. Bilim adamları, bu nedenle Mars’taki iklimin milyarlarca yıl önce büyük gaz kayıpları ile güneş fırtınaları nedeniyle değiştiğini düşündüklerini ifade etti.

Astronot ve NASA yöneticisi John Grunsfeld, “Mars’ın bir zamanlar hayat belirtisi olan sıvı halde su bulunmasını destekleyecek kadar ılık bir atmosfere sahip olduğu görülüyor” dedi.

Grunsfeld, Mars’taki atmosfere ne olduğunu anlamanın kendileri için büyük önem taşıdığını, NASA’nın Mars’a yolculuğu bakımından da gezegende bulunan mikropları neyin yok ettiğini öğrenmenin hayati olduğunu söyledi.

Güneş’in atmosferinden gelen ve saatteki hızı 1,6 milyon kilometreye ulaşan proton ve elektron gibi partiküllerin akımı, güneş fırtınası olarak adlandırılıyor.

NASA’nın daha önceki araştırmalarında Mars’ın bazı bölgelerinde bolca su bulunduğuna dair, nehir yatakları ya da sadece su bulunduğunda oluşabilen mineral tortuları gibi işaretler elde edilmişti. Bilim adamları, bu bulgular ışığında gezegenin atmosferinin daha yoğun olduğunu, Mars yüzeyinde milyarlarca yıl önce ırmaklar, göller, hatta okyanuslar bulunmuş olabileceğini açıklamıştı.n Mars’ın nasıl soğuk ve çölleşmiş bir gezegen haline geldiği konusunda büyük ipuçları veriyor.

MAVEN, Mars’taki suya neden olduğu konusunda ise henüz kesin bir sonuca ulaşamadı. Ancak bilim insanlarina göre iki ihtimal var: Ya atmosfere kaçtı ya da buzullarin altında kaldı.

Şu anda Mars’taki atmosfer çok ince, o kadar ince ki yüzeye de sıvı su bulunamıyor.
NASA, Mars’ta sıcak aylarda akan tuzlu su bulunduğuna dair çok güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıklamıştı.

8 Comments

 • cbd for anxiety Reply

  03 January 2021 at 01:06

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • anchor Reply

  06 January 2021 at 05:32

  … [Trackback]

  […] There you can find 13521 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • rolex podr��bka Reply

  17 January 2021 at 17:10

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • Regression Testing Solutions Reply

  19 January 2021 at 10:18

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • Digital transformation consultants Reply

  05 March 2021 at 09:40

  … [Trackback]

  […] Here you can find 2271 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • Rescue Tow Aurora IL Reply

  13 March 2021 at 17:35

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • crabs food Reply

  15 March 2021 at 21:09

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

 • the original source Reply

  08 April 2021 at 01:57

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/marsta-su-neden-tukendi-nasa-cok-onemli-bilgiye-ulasti/ […]

Leave a Comment