Merkel AB Liderlerine Neyi Yasakladı?

merkelAzerbaycan haber portalı 1news.az, Bakü’de düzenlenen 1. Avrupa Oyunları’nın açılış töreninde birçok Avrupa liderlerinin yer almayışının, Almanya Başbakanı Merkel’in verdiği emirden kaynaklandığını ileri sürdü. Şansölyenin muadilleriyle konuşarak, Bakü’yü ziyaret etmelerini istemediğini söylediği iddia edildi.

Almanya lideri Angela Merkel’in baskısı sonucu Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un da 18-19 Haziran tarihlerinde Azerbaycan’a yapması planlanan ziyaretini iptal etmek zorunda kaldığı bildirildi. Tusk, Azerbaycan yönetimini acil şekilde arayarak ziyareti için yeni tarih belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Azerbaycan haber portalı 1news.az’ın AB kurumlarındaki kaynağa dayandırdığı haberi:
Baltık Ülkeleri geleneksel olarak Azerbaycan ile iyi ilişkilere sahip ancak buna rağmen 1. Avrupa Oyunları’nın açılışına gelmeyen Baltık ülkelerin duruşu da pek anlaşılmıyor. Merkel’in cetveli gerçekten de bu kadar el acıtıyor mu? Gerçek şu ki Almanya’nın uluslararası arenadaki saldırgan davranışı, bu ülkede son zamanlarda güçlenen İslam fobisiyle birlikte tedirgin ediyor.

Merkel’in ne kadar gaddar olabildiğini Yunanistan tutumu gösteriyor. Bilindiği gibi Yunanistan ötü ekonomik zorluklar çekiyor ve kısa zamanda borçlarını kapatamazsa iflas riskiyle karşı karşıya kalacak. Bu uyarı, IMF Başkanı Christine Lagarde’dan geldi. İflasın yanı sıra, Yunanistan Euro Bölgesi’nden ayrılmanın eşiğinde ancak buna en çok Yunan ekonomisinin en büyük kreditörü Almanya direniyor.

34 Comments