Merkel: “Açık ve Sert Bir Tartışma Oldu

preeeUkrayna krizini görüşmek amacıyla dün gece Berlin’de 5 saat süren liderler zirvesine, Ukrayna’dan çok Suriye tartışmalarının damgasını vurduğu bldiriliyor.Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun “Normandiya Dörtlüsü” olarak buluştukları zirves için Merkel’den önemli açıklamalar geldi:

Hollande ile ortak basın toplantısı düzenleyen Merkel, Suriye’de dışişleri bakanlarının bir çözüm için çalışması konusunda karar alındığını aktaran Merkel, “Tam bir uzlaşmadan çok uzağız” dedi. Merkel, Putin ile yapılan Suriye görüşmesi konusunda “Açık ve sert bir tartışma oldu. Bugün de bir mucize olmadı” dedi.

Merkel, Rusya’nın Suriye’deki tutumunu ve duruşunu eleştirirken, Putin’in Esad üzerinde etkisi ve sorumluluğu bulunduğunu vurguladı.

Daha önce Rusya’ya yönelik sert tepkiler dile getiren ve bu yzüden Putin’in Paris ziyaretini iptal etmesine neden olan Hollande ise, Suriye’de kaydedilen bazı saldırıların savaş suçu sayılacağı görüşünğü tekrarladı. Hollande, “Halep’te şu an yaşananlar savaş suçudur, gerçek bir savaş suçudur” dedi.

21 Comments