Merkel ile Davutoğlu New York’ta Görüştü

çççBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile New York’ta bir araya geldi. İkili görüşmede Suriye’deki iç savaş ve Avrupa’ya yönelen sığınmacıların durumu ele alındı.

 
Başbakan Davutoğlu, BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için bulunduğu New York’ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

 
Alman hükümet sözcüsü, görüşme ile ilgili açıklamasında Berlin ve Ankara’nın sığınmacı krizinin üstesinden gelinmesinde yakın işbirliği içinde olacağını belirtti. Hükümet sözcüsü, bu işbirliğinin gelecek haftalarda ortak bir Alman-Türk çalışma grubu kurularak “somut biçimde” ortaya konacağını ifade etti. Sözcü Yunanistan’ın da bu işbirliğine dahil edilmesi noktasında tarafların mutabık kaldığını söyledi.

 
Görüşme ile ilgili Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık internet sitesinde de bir açıklama yer aldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Davutoğlu-Merkel görüşmesinde, öncelikle Avrupa’ya yönelen sığınmacılardan kaynaklanan krizin çözümüne yönelik Avrupa Birliği (AB) tarafından alınan kararlar ve Türkiye’nin AB’ye önerileri ele alındı. İki lider, Suriye’deki durum ve devam eden krizin çözümüne ilişkin değerlendirmelerini de paylaştı.”

 
Açıklamada Davutoğlu’nun “Suriye halkının kendi topraklarında, rejimin hava bombardımanı ve terörist örgütlerin saldırılarından korunmasının önemine” dikkat çektiği vurgulandı. Davutoğlu’nun bu yöndeki önerilerini AB tarafına ilettiği belirtildi.

 

 

1 Comment