Merkel: ‘Parisliler’le Birlikte Ağlıyoruz’

merkkkFransa’nın başkenti Paris’te yapılan saldırılar Almanya’da da büyük şok ve üzüntüye neden oldu. Başbakan Angela Merkel bu sabah yaptığı basın toplantısında, Paris’teki saldırılardan duyduğu üzüntüyü belirterek Fransa’ya her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Parisliler’le birlikte ağlıyoruz. Bu korkunç saldırıları yapanlara karşı birlikte mücadele edeceğiz. Özgürlüğe yapılan bu saldırı hepimize yapıldı” diyen Merkel, “Terörle mücadelede hep birlikte hareket etmeliyiz ve özgürlüğümüzün terör eylemlerinden daha güçlü olduğunu kanıtlamalıyız’ şeklinde konuştu.

Merkel olayın duyulmasından hemen sonrada Twitter üzerinden bir açıklama yapmış ve “Paris’ten ulaşan haberler ve resimler karşısında derinden sarsıldım” ifadelerini kullanmıştı.

Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de Paris’teki saldırıları ‘terör felaketi’ olarak adlandırdı ve “Acının ve çaresizliğin yaşandığı şu saatlerde Fransız dostlarımızın yanındayız” dedi.

Federal İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere’in, Fransız mevkidaşına, terör eylemi ile bağlantılı soruşturmada yardımcı olmak amacıyla uzman göndermeyi teklif ettiği bildirildi.

Olay Almanya’daki Türkler arasında da büyük üzüntüye yol açtı. Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD Başkanı Süleyman Çelik, silahlı ve bombalı terör saldırılarının kabul edilemez olduğunu ve Almanya’daki Müslümanların büyük çoğunluğu tarafından lanetlendiğini açıkladı.

5 Comments