Merkel Türkiye’ye Geliyor TBMM’nin 15 Temmuz’da Bombalanan Bölümlerini Gezecek

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2 Şubat tarihinde Türkiye’yi ziyaret edecek. Merkel’in bir günlük çalışma ziyareti sırasında Başbakan Binali Yıldırım ile görüşecek ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek. Merkel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de ziyaret edecek.

Meclis’te 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan bölümleri gezecek olan Merkel ayrıca muhalefet parti temsilcileriyle de temaslarda bulunacak.

.24 Eylül’de yapılacak genel seçimlere geri sayımın başladığı Almanya’da en hararetli tartışma konularının başında Merkel’in mültecilere “açık kapı” politikası yer alıyor. Bu politikanın temel sütunlarından birini ise mültecilerin Türkiye’den Avrupa’ya geçişinin önlenmesini oluşturan ve “dış kapının kapatılması” olarak nitelendirilen Türkiye ile mülteci mutabakatı oluşturuyor.
Göç politikaları nedeniyle Almanya’da eleştirilere hedef olan Merkel için Türkiye ile AB arasında varılan 18 Mart tarihli mülteci mutabakatının hükmünü yitirmemesi önem taşıyor.
Türkiye kendi taahhütlerini yerine getirdiğini ancak mültecileri mali yardımlarının akışı konusundaki ağır süreç ve koşullar ile Türk vatandaşlarına vize serbestisinin tanınmaması nedeniyle AB’nin verdiği sözleri yerine getirmediğini, taahhütlerine bağlı kalmadığını söylüyor.

 

Geçtiğimiz aylarda AB’de Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü ihlalleri, basına ve HDP’ye yönelik operasyonlar nedeniyle müzakerelerin durdurulması gündeme geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan “sınır kapılarını açarız” çıkışını yapmıştı.

 

Bu arada AB’den “umudunu kesen” Ankara ise Almanya’nın Halep’e destek için ayırdığı 50 milyon euroluk bütçesinin bir bölümünü İdlib’e sığınan mültecilere ayırabileceği, Türkiye’ye doğrudan mali destek sağlayabileceği beklentisini taşıyor. Merkel’in bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği merakla bekleniyor.

4 Comments