Mısır Onu Neden Tehdit Etti?

image210Kısa bir süre önce ünlü Amerikalı aktör George Clooney ile evlenen insan hakları avukatı Amal Clooney, cumartesi günü İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan bir röportajında Mısır’daki yargı sistemini eleştiren Uluslararası Barolar Birliği raporuna yaptığı katkıdan dolayı tutuklanmakla tehdit edildiğini söyledi. Birliğin raporu Mısır’daki hâkim ve savcıların bağımsızlığını sorguluyordu.

Halen hapiste tutulan üç Al Jazeera çalışanından Muhammed Fehmi’nin de avukatlığını yapan Clooney, “Raporu yazmaya başladığımızda yaptıkları ilk şey Kahire’de yazmamızı engellemekti. ‘Rapor orduyu, yargıyı ya da hükümeti eleştiriyor mu?’ diye sorduklarında, ‘Evet’ diye karşılık verdik. Bunun üzerine, ‘Eh, o zaman tutuklanmayı göze alıyorsunuz’ dediler” diye konuştu.

Uluslararası Barolar Birliği’nin raporunda yapılan tavsiyelerden biri Mısırlı yetkililerin belli davalarda hâkimleri özel olarak seçmesine imkân veren uygulamayı kaldırmak yönündeydi. Clooney, “Bu tavsiyemize uyulmadı ve bunun sonucunu da gaddar kararlar vermekle ünlü bir hâkim tarafından yönetilen kurulun görev aldığı bir davada gördük. Hiçbir farkı yoktu” dedi.

“Mısır mahkemelerine güvenemeyiz”

Mısır Temyiz Mahkemesi, perşembe günü hapiste tutulan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Bahir Muhammed hakkında verilen hapis kararını bozarak yeniden yargılanmalarına hükmetmiş ancak gazetecilerin gözaltında tutulmasına devam edilmesini istemişti.

Muhammed Fehmi’nin avukatlığını da yapan Amal Clooney, Fehmi’nin ‘sınır dışı edilme’ isteğinin ‘oldukça çabuk bir şekilde’ yerine getirileceğini umduğunu ancak yeniden yargılama sürecine az güven duyduğunu ifade etti.

“Yargıçlar bu sefer düzgün olarak tayin edilse bile bu soruşturma sürecinin yeniden nasıl yapılacağını, delil yetersizliği durumunu nasıl düzelteceklerini anlayamıyorum. Diğer yollardan serbest kalmasını temin etmek için çabalarımızı sürdürmemiz ve iki katına çıkarmamız gerekli. Ne yazık ki Mısır mahkemelerine adil ve hızlı bir karar verme konusunda güvenemeyeceğimizi anlamak zorundayız.”

Tutuklu Al Jazeera çalışanlarından Avustralyalı Peter Greste ve Kanada vatandaşı Muhammed Fehmi, perşembe günü verilen yeniden yargılama kararı sonrası sınır dışı edilmek isteklerini Mısır yargı makamlarına iletmişti.

10 Comments

 • Digital transformation Reply

  16 January 2021 at 22:31

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/misir-neden-onu-tehdit-etti/ […]

 • Volvo G726B manuals Reply

  21 January 2021 at 10:31

  … [Trackback]

  […] There you can find 33575 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/misir-neden-onu-tehdit-etti/ […]

 • Tesha Saelee Reply

  30 January 2021 at 10:29

  I am interested in more information. How can I reach you?

 • Zaida Prophet Reply

  30 January 2021 at 13:47

  Thanks I am adult female and very busy.

 • zortilo nrel Reply

  07 February 2021 at 21:05

  I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 • Shavonda Bjorn Reply

  19 February 2021 at 04:15

  I am 40 year old female Thank you so much! I love sucking dick btw hmu

 • Tamela Genthner Reply

  23 February 2021 at 00:58

  Just wanted to say thanks!

 • vreyro linomit Reply

  26 February 2021 at 10:44

  Good info and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you people have any thoughts on where to get some professional writers? Thank you 🙂

 • Hisako Wipprecht Reply

  05 March 2021 at 23:11

  I appreciate the help.

Leave a Comment