Mısır’da Gençleden Seçime Rağbet Yok Sandığa En Çok Kadınlar Gidiyor

Mısır halkı, iki turlu meclis seçimlerinin ilk turu için dün sandık başına gitti. Askeri darbe sonrası demokrasiye geçiş için son adım olarak nitelendirilen ve bugün de devam eden ilk turda sandığa pek rağbet olmadı.

First phase of the 2012 Egyptian Presidential Elections begins
Mısır Meclisi, Haziran 2012’de mahkeme kararıyla dağıtılmasından bu yana bir daha toplanamamıştı. Seçim, askeri darbe sonrası demokrasiye geçiş için son adım olarak nitelendiriliyor. Seçim iki turdan oluşacak. Dün başlayan ve bugün sona erecek ilk tur seçim 14 bölgede gerçekleştiriliyor.

 
Mısır’da dün başlayan ve bugün sona erecek olan parlamento seçimlerinin ilk aşamasında oy verme işlemleri dün gün boyu devam etti. Uluslararası ve Yerel Seçim Gözlemcileri Resmi Sözcüsü Eymen Akil, oy verme işlemi esnasında herhangi bir güvenlik ihlali gözlenmediği ve seçimlerin son derece uygun ortamda yapıldığını ifade etti. Akil, “Gözlemciler, seçimlere katılım oranının ülke genelinde orta ve düşük seviyede olduğunu müşahede etmektedir” dedi.

 
Herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadığını oy verme işlemlerinin normal şekilde devam ettiği belirtildi.

 

 

Seçimlerin yapıldığı vilayetlerde okullar tatil edilmesine rağmen, katılımının diğer seçimlere oranla daha düşük olması dikkat çekiyor. Seçmenlerin sandığa gitmesini teşvik için yarın da (bugün) resmi tatil ilan edileceği ileri sürülüyor.

 
Ülke genelinde sandık başına giden seçmenlerin çoğunluğunu yaşlılar ve özellikle de yaşlı kadınlar oluşturuyor. Mısır kadınları en son yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sandığa en fazla giden sosyal grup olmuştu.

 

 

Seçimleri Müslüman Kardeşler’in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi, Devrimci Sosyalistler, Muhammed el Baradey tarafından kurulan Dustur Partisi, Eymen Nur liderliğindeki Yarın Devrim gibi siyasi akımlar boykot ediyor.

 

 

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa liderliğindeki Kongre Partisi’nin ise seçimleri boykot ettiğini duyurmamasına rağmen seçimlere katılmaması dikkat çekiyor.

 

 

Mısır’ın tarihi partilerinden Vefd ve Selefi Hareketin siyasi kanadı Nur Partisi seçimlere katılan iki önemli siyasi akım. Bazı adaylar ise seçime koalisyon oluşturarak girdi. Adından en fazla söz edilen siyasi oluşum “Mısır Sevgisi İçin Koalisyonu”.

 

 

6 Comments