Münih Katliamcısı Norveç Canisine Özenmiş

münnnAlmanya’da 9 kişiyi öldüren İran asıllı Alman vatandaşı Ali Sonboly’nin (18) kitle katliamlarına takıntılı olduğu, Norveç’te 77 kişiyi öldüren neo-Nazi Anders Behring Breivik ile bağlantısı bulunduğu belirtildi. Saldırı Norveç katliamının yıl dönümünde gerçekleşti.Almanya’nın Münih kentinde etrafına rastgele ateş açarak 9 kişiyi öldüren saldırganın, İran ve Alman pasaportu bulunan Ali David Sonboly adlı öğrenci olduğu ortaya çıktı.

Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrae, 18 yaşındaki Sonboly’nin olay yerinden 1 km uzakta intihar ettiğini ve saldırıda kullanılan ‘Glock’ marka silahın cesedinin yanında bulunduğunu açıkladı.

Andrae, Sonboly’nin, Norveç’te 5 sene önce çoğu öğrenci 77 kişiyi öldüren neo-Nazi Anders Behring Breivik ile bağlantısı bulunduğunu ve ‘kitle katliamlarına’ takıntılı olduğunu söyledi. Saldırının, Norveç katliamının gerçekleştiği 22 Temmuz’da meydana gelmesi, Sonboly’nin Breivik’i örnek aldığına işaret ediyor. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Sonboly’nin Breivik’le somut bağlantısının bulunduğunu söylemek için henüz erken olduğunu, ancak ele geçirilen belgelerin saldırganın katliamlarla ilgilendiğini gösterdiğini belirtti. Polisin Sonboly’in evinde yaptığı aramada, kitle katliamlarını inceleyen ‘Kafadaki Amok: Öğrenciler Neden Öldürür’ (Amok im Kopf, Warum die Schüler Töten) adlı Kitap bulundu.

Münih’in Maxvorstadt bölgesinde, ebeynleri ve erkek kardeşi ile kiralık bir evde yaşayan Sonboly’nin bir komşusu, “O genç oldukça tatlıydı. Onun hakkında kötü bir şey söyleyemem” dedi.

4 Comments