Nobelli Yazar: “Her Rus’un İçinde Bir Putin Var”

ssssssssNobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Belaruslu kadın yazar Svetlana Aleksiyeviç, “Her Rus’un içinde küçük bir Putin yatar” dedi.

Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Svetlana Aleksiyeviç, Belarus’un başkenti Minsk’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna müdahalesini “istila” olarak gördüğünü söyledi.

Rus ve Belarus halkının bilinçli olarak otoriter bir yönetimi seçtiğini iddia eden Aleksiyeviç, “Sadece Sovyetler Birliği’nde yaşayan insanlar Sovyetler Birliği’ndeki insanları anlar. Her Rus’un içinde küçük bir Putin yatar” ifadesini kullandı.

Aleksiyeviç, “Doğu’daki halklar tam 70 yıl aldatıldı ve son 20 yılları da çalındı. Bu durum, dünya için büyük tehlike oluşturabilecek, şiddete meyilli nesiller yetiştirdi” dedi.

Rus dünyasının insani tarafını, edebiyatını, balesini ve müziğini sevdiğini belirten Aleksiyeviç, Rusya’nın diğer tarafı Stalin, Beriya ve Putin’i sevmediğini dile getirdi.

Kremlin yönetiminin Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko’ya baskı yaptığını savunan Nobel ödüllü yazar, Belarus’un Rus askeri hava üssünün kurulmasına ihtiyacı olmadığını ifade etti.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi dün yaptığı basın toplantısında, 67 yaşındaki Aleksiyeviç’in “Çağımızın acıları ve cesaretini anıtlaştıran çok sesli eserleriyle” Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünü açıklamıştı.

Ukrayna’nın Stanislav kentinde 1948’de dünyaya gelen Aleksiyeviç, 1972 yılında Minsk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu.

Okuldan sonra hem yerel gazetelerde muhabirlik yapan hem de bir okulda ders veren Aleksiyeviç, daha sonra “Neman” adlı edebiyat dergisinde çalışmaya başladı.

Aleksiyeviç’in İkinci Dünya Savaşı, Sovyet-Afgan Savaşı, Çernobil faciası, Sovyetler Birliği’nin dağılması gibi olaylara tanıklık eden kişilerle yaptığı röportajlar büyük ilgi çekti.

26 Comments