O Işim İlk Kez Yüzünü Gösterdi

ilk-kez-yuzunu-gosterdi-7414408Suriye’deki Nusra Cephesi’nin lideri Colani, kameraların karşısına geçti ve örgütün El Kaide ile bağını kopardığını dünyaya ilan etti. Nusra Cephesi’nin yeni ismi ‘Şam Fethi Cephesi’ oldu.Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed Colani, ilk kez yüzünü saklamadığı bir video kaydı yayınladı ve örgütün, El Kaide ile bağını kopardığını açıkladı. Kararı “Suriye devrimini kurtarmak” için aldıklarını söyleyen Colani, grubun ismini de Şam Fethi Cephesi olarak değiştirdiklerini duyurdu.Colani, “Şam Fethi Cephesi’nin herhangi bir dış bağlantısı olmayacak. Yeni grubun amacı, Suriye’deki mücahid grupların arasındaki mesafeleri yakınlaştırmaktır. El Kaide ile bağlantımızı kesmek uluslararası arenaya bahane vermek istemeyen Suriye halkının isteği üzerinde oldu. Bizim durumumuzu anlayışla karşıladığı için El Kaide’ye teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

EL KAİDE İZİN VERMİŞTİ

Gün içerisinde El Kaide, Suriye’deki kolu Nusra Cephesi’nin, birliğini korumak için örgütle ilişkisini kesme konusunda özgür olduğunu açıklamıştı. Duyuru, örgüt lideri Zevahiri’nin yardımcısı Ahmed HASAN Ebul Hayr tarafından okunmuş ve şu mesajlar verilmişti:

“Eğer örgütle bağınız, sizin birliğinize ve tek vücut olarak operasyon yapmanıza mâni oluyorsa, bu örgütsel ilişkiden vazgeçebilirsiniz.”Suriye’de Esed’e karşı savaşan Nusra Cephesi, El Kaide’ya biatından dolayı BM tarafından terör örgütü listesine alınmıştı.

Suriye’de ABD ile Rusya arasında varılan bir mutabakat sonucunda 27 Şubat’ta yürürlüğe giren Şiddeti Durdurma anlaşması, IŞİD’i ve Nusra Cephesi’ni kapsamamıştı. ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya, özellikle İdlib ve Halep’te güçlü olan Nusra Cephesi’ni hedef almaya devam etmişti.

Rusya, ABD’nin vurulmasına karşı durduğu ılımlı muhalif grupların Nusra Cephesi’nin bulunduğu bölgelerden çekilmesi gerektiğini savunuyor ve ABD’ye bu konuda baskı yapıyordu.

DİĞER MUHALİFLERDEN AYRIL BASKISI

Suriye’deki diğer muhalifler grupların, sahada en etkili gruplardan biri olarak gösterilen Nusra Cephesi’ne, terör örgütü listesine alınmasına neden olan El Kaide bağlantısını kesmesi için baskı yaptığı biliniyor. Ancak Nusra Cephesi, bu baskıya karşı direniyordu. Zira Nusra Cephesi El Kaide’yle ilişkisini kesme konusunda içinde bölünmüş durumdaydı.

Son dönemde Esed’in Halep’teki muhalif bölgeleri kuşatmasıyla Nusra Cephesi ile ortaklık kuran muhalif grupların El Kaide ile bağlantısını kesmesi için baskılar daha da artmıştı.

Muhalifler, Nisan 2016’dan sonra Halep’e yönelik saldırılarını yoğunlaştıran Esed’e karşı Nusra Cephesi ile birlikte Fetih Ordusu adı altında bir koordinasyon odası kurmuştu. Ahrar-u Şam ve Faylak-uş Şam gibi önemli muhalif grupların da katıldığı Fetih ordusu adlı koordinasyon odası, muhaliflerin daha önce de başvurduğu bir uygulama. Fetih ordusu, İdlib’in Esed’den muhaliflere geçmesinde belirleyici rol oynamıştı.

Kaynak: Al Jazeera Türk

758 Comments