Obama IŞİD’E Operasyon İçin ABD Ordusuna Yetki Verdi!

0,,17788422_303,00Başkan Barack Obama, Irak’ın kuzeybatısındaki cihatçı militanlara karşı ‘kısıtlı hava operasyonlarına’ onay verdiğini açıkladı. Dün Beyaz Saray’da konuşan Obama, Amerikan uçaklarının cihatçı tehdidi altındaki Iraklılar’a havadan gıda ve su gibi acil yardım malzemesi attığını bildirdi.
Obama, “Irak’ta iki operasyona” onay verdiğini; bunlardan birinin Amerikan askerlerinin korunması amacıyla “kısıtlı hava saldırıları” olduğunu, diğerinin de dağlarda aç ve susuz, ölümle burun buruna kalan binlerce Iraklı sivili kurtarmayı amaçlayan insani yardım operasyonu olduğunu söyledi.

Başkan Obama açıklamasında, etnik ve dini azınlıkları evlerinden süren ve katleden militanların “potansiyel soykırım” girişimlerini önleme sorumluluğuna sahip olduklarını belirtti.

Irak’a Amerikan askeri gönderilmeyeceğinin altını bir kez daha çizen Obama, bununla birlikte kısıtlı hava saldırılarının, 2011 sonunda Irak’tan çekilmelerinden bu yana bu ülkedeki en büyük Amerikan askeri operasyon olacağına işaret etti. Amerika Irak’tan ayrılmadan önce bölgede sekiz yıl boyunca savaş yaşamıştı.

Obama, militanların Erbil’e ilerlemesi durumunda kısıtlı hava saldırılarının düzenleneceğini söyledi. Ancak bir başka Amerikalı yetkili, henüz bir hava saldırısı olmadığına dikkati çekti.

Aralarında New York Times gazetesinin de bulunduğu bazı Amerikan haber kaynakları, hava saldırılarının başladığını bildirmişti. Amerika Savunma Bakanlığı yetkilileri operasyon haberlerini yalanladı, ancak söz konusu bombardımanın Türk ya da Irak hava kuvvetleri tarafından yapılmış olabileceğini söyledi. Ancak Türk yetkililer bombardımanla ilgileri olmadığını savunuyor.

Bununla birlikte Pentagon yetkilileri, daha önceki açıklamalarında, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların Sincar kasabası yakınlarında, havadan insani yardım malzemesi dağıttığını ve güvenli bir şekilde bölgeden ayrıldığını bildirmişti.

Kısa bir süre öncesine kadar Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla bilinen İslam Devleti militanları, Irak’ın kuzeyinde yeni yerleşim birimlerini ele geçirdikten sonra, aralarında Şii Türkmenler, Hristiyanlar ve Yezidiler’in de bulunduğu azınlıkları öldürmekle tehdit ediyordu.

Cihatçı militanların ilerlemesinden kaçan onbinlerce kişi, aç ve susuz kıstırıldıkları bir dağda yaşam mücadelesi veriyor.

Farklı dinden Iraklılar, militanlar tarafından din değiştirmeye zorlansa da idamdan kurtulamıyor. Bölgede çok sayıda kişinin başının kesilerek öldürüldüğü yolunda haberler alınıyor. Bunlar arasında en şanssız grup olan Yezidiler, yüzyıllardır ısrarla devam eden yanlış algılama sonucu “şeytana tapmakla” suçlanıyor.

Başkan Obama’nın konuşmasının ardından bir yazılı açıklama yayınlayan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Obama’nın “kısıtlı hava operasyonları” ve insani yardım operasyonlarının hayati önem taşıdığını söyledi.

IŞİD’in aralarında Yezidi ve Hristiyanlar’ın da bulunduğu azınlıkları hedef alan terör kampanyasının soykırım izleri taşıdığına dikkati çeken Kerry, bu örgütün Sünniler ya da Irak adına çarpışmadığını, Irak’ı parçalamayı ve imha etmeyi amaçladığını belirtti. İç burkucu bir insani kriz karşısında kaybedilecek zaman olmadığının altını çizen Kerry ayrıca Irak’a, bölgeye ve Amerika’ya tehdit oluşturan IŞİD ideolojisiyle mücadele eden Iraklılar’a yardım çabalarını bölgedeki müttefikler ve uluslararası toplumla da koordine edeceklerini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Irak hükümetine her türlü desteğin verilmesi çağrısı yapmak amacıyla dün akşam olağanüstü toplandı. Konsey, etnik ya da dini gerekçelerle sivilleri hedef alan saldırıların insanlık suçu olarak görüleceği uyarısında bulundu.

11 Comments

 • 온라인카지노 Reply

  28 January 2020 at 16:57

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • Replica Shoes Reply

  04 February 2020 at 02:11

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • Best CBD Oil Companies Reply

  14 February 2020 at 21:55

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • Johnny Mizzi Reply

  28 May 2020 at 09:27

  I really like your writing style, fantastic info, thanks for putting up :D. “Nothing sets a person so much out of the devil’s reach as humility.” by Johathan Edwards.

 • replica technomarine watches Reply

  19 July 2020 at 22:27

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • sgp live draw Reply

  06 August 2020 at 02:32

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • Apartment Corp Marc Menowitz Reply

  17 August 2020 at 02:35

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • maltese puppies for sale near me in usa canada uk australia europe cheap Reply

  31 August 2020 at 15:58

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • airport transfer cheltenham Reply

  18 September 2020 at 02:42

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • w88 Reply

  20 September 2020 at 19:10

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

 • blazing trader Reply

  30 September 2020 at 20:26

  … [Trackback]

  […] Here you will find 1578 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/obama-iside-operasyon-icin-abd-ordusuna-yetki-verdi/ […]

Leave a Comment