Otomobil Dünyasında Dev Birleşme Opel, Citroen’e Satılıyor

 


ABD merkezli otomotiv şirketi General Motors, Avrupa operasyonu Opel’i rakibi PSA Peugeot Citroen’e satmakiçin düğmeye bastı
.

Fransız PSA Grubu’nun, Opel’in satın alıması konusunda ABD’li otomobil üreticisi GM ile ile görüşmeler yaptığı iddia edilmişti. Haberlerin ardından iki şirket de açıklama yaparak,  görüşmelerin doğru olduğunu açıkladı.

Her iki şirket tarafından yapılan açıklamada, “General Motors ve PSA Grubu, 2012 yılından bu yana Avrupa’daki 3 projeyi kapsayan  General Motors ve PSA Grup düzenli olarak ek genişleme ve iş birliği olanaklarını inceliyor.” denildi.

Henüz bir anlaşmaya varıldığına dair güvence verilemeyeceği vurgulanan açıklamada, “PSA Grup ve General Motors, PSA’nın Opel Vauxhall’u satın alması da dahil olmak üzere karlılığı ve operasyonel verimliliği artırmayı hedefleyen çok sayıda stratejik girişimi araştırdıklarını doğruluyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce basına yansıyan haberlerde Opel’in alınmasıyla PSA’nın, rakibi Renault’yu geçerek Volkswagen’in ardından Avrupa’daki ikinci büyük otomobil grubu olacağı kaydedildi.

90 yıldan bu yana GM’nin yan kuruluşu olan Opel’in, 1999 yılından bu yana ilk kez geçen yıl hedeflerini tutturamadığı ve zarar ettiği vurgulandı.

153 Comments