” İncirlik Kapatabilir” Acıklamasına Pentagon’dan Cevap

Pentagon, Ankara’nın İncirlik’i kapatabileceği yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Pentagon sözcüsü “Faaliyetlerimizin devam etmesini bekliyoruz” dedi.ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD birliklerinin İncirlik’teki faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi.

Ankara’dan gelen İncirlik konusundaki açıklamalara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pentogon sözcüsü Peter Cook, ABD’nin İncirlik’teki faaliyetlerinin sürdüğünü vurguladı. İncirlik için verilen izni ABD’nin takdir ettiğini ifade eden Cook, “Bunun gelecekte de devam etmesini bekliyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da çarşamba günü yaptığı açıklamada ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye’nin kuzeyindeki El Bab kentindeki IŞİD militanlarına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı harekatı desteklememesi durumunda İncirlik’i kapatmakla tehdit etmişti.

Çavuşoğlu ABD’nin Türkiye için çok önemli bir müttefik olduğunu belirtmiş, ancak şu anda bir “güven bunalımı” olduğunu söylemişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bugün yaptığı açıklamada İncirlik’i kapatma hakkının Türkiye’de olduğunu vurguladı. Kalın, “İncirlik’i kapatma hakkı bizim elimizde. Ama önce şartlar değerlendirilir” diye konuştu.

14 Comments