Putin’den Flaş Türkiye Açıklamaları

putttttRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisiyle görüşmek için St. Petersburg’a gerçekleştirdiği ziyaretin her iki ülkenin de karşılıklı olarak ilişkileri onarmak istediğini doğruladığını söyledi.

Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’le Soçi’de bir araya geldi. Görüşmenin basına açık bölümünde Nazarbayev, Rusya-Türkiye ilişkilerinin canlandırılacak olmasına değindi. Putin de, “Konu buraya gelmişken, çabalarınız ve aracılığınız için size teşekkür etmek isterim. Çabalarınız başarıyla sonuçlandı” dedi.

“Bizim için dost olan ve yıllar içinde benzersiz bir işbirliği ilişkisi kurduğumuz Türkiye’yle ilişkilerimizin tam teşekkülü olarak yeniden kurulmasını içten bir biçimde istiyoruz” diye devam eden Putin, şöyle devam etti: “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya gerçekleştirdiği son ziyaret de ilişkilerimizi yalnızca eski hâline getirmek için değil onları geliştirmek için de tam kapsamlı bir çalışma yürütmeyi karşılıklı olarak istediğimizi doğruladı.”Bu arada Nazarbayev Putin’e, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’yla arasında geçen telefon görüşmesinden bahsetti. Nazarbayev’in anlattığına göre Poroşenko, Donbass’a özel statü verilmesi de dahil bu bölgeyle ilgili uzlaşı bulunmasına eğilimli. Ama parlamentoda partisinin çoğunluğa sahip olmaması bu olasılığı engelliyor.

2 Comments