Rahip Eşcinsel Olduğunu Açıkladı Görevine Son Verildi

ITALY-VATICAN-HOMOSEXUALITYVatikan’da görevli üst düzey bir din adamı aile konusunun görüşüleceği Piskoposlar Meclisi’nin toplanmasından bir gün önce eşcinsel olduğunu açıkladı. Açıklama sonrası görevine son verildi.

 
191 üst düzey din adamının evlilik ve aile konularını ele alacağı Piskoposlar Meclisi’nin toplanmasından kısa bir süre önce, Vatikan’da görevli bir din adamı eşcinsel olduğunu açıkladı.
Üst düzey din adamlarına verilen “monsenyör” unvanına sahip olan Krzysztof Charamsa, Corriere della Sera gazetesine yaptığı açıklamada, “Kilise ve cemaatimin kim olduğumu bilmesini istiyorum: Eşcinsel, mutlu ve kendi kimliğinden gurur duyan bir rahip” dedi.

 
43 yaşındaki din adamı görevini kaybetmek de dâhil açıklamasının getireceği sonuçlara hazır olduğunu söyledi.

 
Aslen Polonyalı olan Charamsa, Katolik Kilisesi’nin eşcinsel çiftlere de açılmasını talep etti. Katolik rahiplerin ne hetero ne de homoseksüel ilişki kurmalarına izin veriliyor.

 
17 yıldır Roma’da yaşayan ve Papalık Uluslararası Teoloji Komisyonu Sekreter Yardımcısı olan Charamsa, aynı zamanda Papalık İnanç Doktrini Kongregasyonu’nda da görevli.

 
Roma’daki Gregoryan Üniversitesi ile Papalık Regina Apostolorum üniversitelerinde de dersler veren Charamsa, bir partnerinin olduğunu da açıkladı.

 
Vatikan ise açıklamaya sert tepki gösterdi. Vatikan Sözcüsü Federico Lombardi, “Charamsa’nın bu şartlar altında Vatikan ve papalık okullarında görevlerini yerine getiremeyeceğinin açık olduğunu” söyledi.

 

 

5 Comments