Rus Uçağını İngiliz Teröristler Düşürdü

gggggMısır’daki Sina Yarımadası’nda geçen cumartesi günü düşen Rus uçağıyla ilgili farklı iddialar ortaya atılırken, son olarak da uçağın İngiltere bağlantılı IŞİD militanları tarafından düşürülmüş olabileceği öne sürüldü.

 
İngiliz Telegraph gazetesi, düşen uçakla ilgili soruşturmada Mısır’la işbirliği yapan İngiltere istihbarat yetkililerinin elde ettiği bilgilere göre, Sina Yarımadası’ndaki İngiltere doğumlu militanlar ile IŞİD merkezi arasında yapılan telefon görüşmelerinde saldırı ihtimalinin değerlendirildiğini yazdı.

Sputnik’te yer alan habere göre, söz konusu haberde, var olan verilerin uçağın IŞİD’in İngiliz üyeleri tarafından düşürüldüğünü öne sürmek için yetersiz olduğu, ancak IŞİD’in İngiltere’deki üye sayısının hızla artığını ortaya koyduğu belirtildi.
Fransız medyasında da Mısır’da düşen Rus yolcu uçağının kara kutu kayıtlarında patlama sesinin duyulduğu iddia edilmiş, Mısır ise bu bilgiyi yalanlamıştı.

31 Ekim cumartesi günü Mısır’ın Şarm el Şeyh kentinden Rusya’nın St. Petersburg kentine doğru havalanan Airbus 321 uçağı Sina yarımadasında düştü. Rusya tarihinin en büyük uçak faciası olan olayda, 224 kişi hayatını kaybetti.

143 Comments